Wydawca treści Wydawca treści

Zasoby leśne

Zgodnie z przepisami ustawy o lasach nadleśnictwa w strukturze Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe zarządzają lasami stanowiącymi własność Skarbu Państwa, przy czym lasem w rozumieniu ustawy jest również grunt związany z prowadzeniem gospodarki leśnej (drogi leśne, szkółki, parkingi leśne i urządzenia turystyczne, osady leśne).

Lasy Nadleśnictwa Babki położone są w środkowej części województwa wielkopolskiego. Obszar terytorialny podzielony jest na dwa obręby leśne. Obręb Babki obejmuje północną część nadleśnictwa, w tym 7 leśnictw i szkółkę leśną „Odrzykożuch”, natomiast obręb Kórnik obejmuje 4 leśnictwa i obejmuje południową część nadleśnictwa.

Ogólna powierzchnia nadleśnictwa wg stanu na 1.01.2019 r. wynosiła 12 297,64 ha. W naszym nadleśnictwie stale dążymy do zwiększania zasobów leśnych i przeciwdziałania niekorzystnym zmianom klimatu mając na uwadze optymalizację podejmowanych zabiegów z zakresu hodowli i ochrony lasu. Tutaj szczególnie atrakcyjne są grunty przeznaczone do zalesienia. Pod pojęciem zalesiania kryje się wprowadzanie lasu na grunty nieleśne, dotychczas użytkowane rolniczo lub stanowiące nieużytki czasowe. Wprowadzając las na tereny, gdzie wcześniej go nie było – przyczyniamy się do większej akumulacji dwutlenku węgla z powietrza, uczestnicząc dzięki temu w walce z globalnym ociepleniem. Więcej informacji na temat kupna lasów i gruntów do zalesienia znajduje się tutaj

Poniższe wykresy przedstawiają udział powierzchni drzewostanów wg typów siedliskowych lasu, udział gatunków panujących drzew oraz powierzchniowy udział poszczególnych klas wieku w Nadleśnictwie Babki. 

Prezentowany niżej wykres przedstawia udział powierzchni drzewostanów według typów siedliskowych lasu dla Nadleśnictwa Babki.

Las mieszany świeży (LMśw), to typ siedliska, który dominuje w nadleśnictwie (3928,4 ha), duży udział stanowią także bory mieszane świeże (BMśw – 2956,63 ha) i lasy mieszane świeże (LMśw – 2184,27 ha). Powyższe siedliska stanowią razem 78,83 % powierzchni leśnej nadleśnictwa. Siedliska borowe, czyli drzewostany z przewagą gatunków iglastych, najczęściej sosny, zajmują ok. 33% (3796,53 ha), a lasowe, czyli drzewostany z przewagą gatunków liściastych i olsy, czyli porastające żyzne i bagienne tereny, zajmują prawie 67% (7706,82 ha) powierzchni leśnej nadleśnictwa. W większości drzewostanów na siedliskach borowych w runie przeważają mchy, borówki a w drzewostanach przerzedzonych roślinność trawiasta.

Wykres poniżej przedstawia powierzchniowy udział gatunków panujących drzew w Nadleśnictwie Babki. 

Sosna jest gatunkiem panującym w nadleśnictwie. Drzewostany z panującą sosną zajmują 76,09% powierzchni leśnej, a razem z panującymi pozostałymi gatunkami iglastymi 78,62%. 

Wykres kołowy widniejący poniżej przedstawia powierzchniowy udział poszczególnych klas wieku w Nadleśnictwie Babki.

Drzewostany Nadleśnictwa Babki odznaczają się znacznym zróżnicowaniem wiekowym. Przeważają drzewostany III i IV klasy wieku, które zajmują 41% powierzchni leśnej. Znaczący jest również udział drzewostanów w przedziale wiekowym od 81 do 120 lat, które zajmują 24% powierzchni leśnej. Udział powierzchniowy drzewostanów ponad 100-letnich wynosi prawie niecałe 15% (na wykresie zastosowano zaokrąglenia do pełnych liczb).

Więcej szczegółowych informacji można znaleźć tutaj

 


Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Oferta edukacyjna

Oferta edukacyjna

Zapraszamy na bezpłatne zajęcia edukacyjne prowadzone przez leśników. Nadleśnictwo Babki w ramach edukacji leśnej oferuje: 

  • zajęcia w Centrum Edukacji i Promocji Drewna,
  • oprowadzanie po ścieżkach przyrodniczych,
  • spotkania w szkołach i przedszkolach. 

Zajęcia w Centrum Edukacji i Promocji Drewna

Centrum Edukacji i Promocji Drewna znajduje się przy siedzibie Nadleśnictwa Babki. Sam budynek wykonano z drewna z zastosowaniem najnowszych technologii w dziedzinie efektywności energetycznej. Wykorzystano ekologiczne rozwiązania, takie jak m.in. panele fotowoltaiczne, pompę ciepła, czy rekuperację. W celu ograniczenia wykorzystania energii elektrycznej zastosowano oświetlenie LED. Centrum jest samowystarczalne energetycznie. Projekt został dofinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na Lata 2014-2020 zgodnie z umową o dofinansowanie Projektu pt. „Budowa Centrum Edukacji i Promocji Drewna wraz z wyposażeniem". Obiekt jest przystosowany dla osób z niepełnosprawnościami. 

Sala ekspozycyjna została wyposażona w zestaw urządzeń do mappingu. Dowiemy się tam, jak wygląda cykl życia lasu i jaką rolę w nim pełni leśnik oraz z jakich warstw składa się las. W sali znajdują się również dwa kioski multimedialne dostępne dla odwiedzających, dzięki którym mogą utrwalać wiedzę aktywnie i samodzielnie. Kioski multimedialne oraz pomoce dydaktyczne dostosowane są dla osób słabowidzących. 

Zagadnienia podejmowane na zajęciach będą dotyczyć cyklu życia lasu i zrównoważonej gospodarki leśnej oraz najbardziej ekologicznego surowca, jakim jest drewno! Zajęcia prowadzone będą również w formie warsztatów "Zrób to sam". Możliwy jest także spacer po ścieżce edukacyjnej przy Nadleśnictwie. 

Ile zastosowań ma drewno? Czy uda nam się zliczyć je wszystkie? Przekonajcie się sami i zarezerwujcie wizytę w Centrum na stronie internetowej: cyklzycialasu.pl

Przy rezerwacji pamiętajmy, że maksymalna liczba uczestników wynosi 30 osób. Zajecia zaczynają się o godzinie 10:00 i trwają do 11:30 (inna długość trwania zajęć możliwa po wcześniejszym ustaleniu z pracownikiem). Przypominamy, że zajęcia są bezpłatne.  

Oprowadzanie po ścieżkach przyrodniczych

Zapraszamy grupy przedszkolne, szkolne oraz rodziców z dziećmi do odwiedzenia ścieżek przyrodniczych. Uczestnictwo możliwe jest po dokonaniu rezerwacji. 

Ścieżka przyrodnicza Kraina Modrej Przygody

Ścieżka ma charakter interaktywny. Wyposażenie poszczególnych punktów tematycznych umożliwia uczestnikom edukacji wielozmysłowy kontakt z eksponatami. Dużą atrakcją ścieżki jest wystawa naturalnych gniazd dużych ptaków, m.in. bielika i bociana czarnego. Na terenie szkółki znajduje się izba leśna wyposażona w sprzęt multimedialny oraz liczne pomoce dydaktyczne. Dodatkową atrakcją jest dwupoziomowe jezioro Modre, które można podziwiać z pomostu widokowego. Długość ścieżki wynosi około 2 km a czas zwiedzania 3-4 godziny. Obiekt zlokalizowany jest w leśnictwie Odrzykożuch.

Rezerwacja zajęć w izbie edukacyjnej na ścieżce przyrodniczej "Kraina Modrej Przygody" możliwa jest pod numerem telefonu: 694-447-488. 

Ścieżka przyrodnicza Łękno

Ścieżka przebiega przez teren leśnictwa Łękno i przebiega wokół jeziora o tej samej nazwie. Na trasie spotkać można trzy okazałe dęby (pomniki przyrody), a dodatkową atrakcją jest zlokalizowany na samym początku trasy wigwam, który posłużyć może za schronienie i miejsce piknikowe. Długość ścieżki wynosi około 3 km, a czas zwiedzania ok. 3 godziny. 

Prosimy o wcześniejsze umówienie zajęć przez kontakt telefoniczny pod numerem: 696-448-150. 

Spotkania w szkołach i przedszkolach

Edukacja leśna - nie tylko w lesie! Na spotkania w szkołach i przedszkolach z edukatorem prosimy umawiać się mailowo. 

Dane do kontaktu: 

Anna Kowalczyk
 
anna.kowalczyk@poznan.lasy.gov.pl
 
 
Zachęcamy do obejrzenia filmu promocyjno-edukacyjnego naszego nadleśnictwa!