Wydawca treści Wydawca treści

Zasoby leśne

Zgodnie z przepisami ustawy o lasach nadleśnictwa w strukturze Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe zarządzają lasami stanowiącymi własność Skarbu Państwa, przy czym lasem w rozumieniu ustawy jest również grunt związany z prowadzeniem gospodarki leśnej (drogi leśne, szkółki, parkingi leśne i urządzenia turystyczne, osady leśne).

Lasy Nadleśnictwa Babki położone są w środkowej części województwa wielkopolskiego. Obszar terytorialny podzielony jest na dwa obręby leśne. Obręb Babki obejmuje północną część nadleśnictwa, w tym 7 leśnictw i szkółkę leśną „Odrzykożuch”, natomiast obręb Kórnik obejmuje 4 leśnictwa i obejmuje południową część nadleśnictwa.

Ogólna powierzchnia nadleśnictwa wg stanu na 1.01.2019 r. wynosiła 12 297,64 ha. W naszym nadleśnictwie stale dążymy do zwiększania zasobów leśnych i przeciwdziałania niekorzystnym zmianom klimatu mając na uwadze optymalizację podejmowanych zabiegów z zakresu hodowli i ochrony lasu. Tutaj szczególnie atrakcyjne są grunty przeznaczone do zalesienia. Pod pojęciem zalesiania kryje się wprowadzanie lasu na grunty nieleśne, dotychczas użytkowane rolniczo lub stanowiące nieużytki czasowe. Wprowadzając las na tereny, gdzie wcześniej go nie było – przyczyniamy się do większej akumulacji dwutlenku węgla z powietrza, uczestnicząc dzięki temu w walce z globalnym ociepleniem. Więcej informacji na temat kupna lasów i gruntów do zalesienia znajduje się tutaj

Poniższe wykresy przedstawiają udział powierzchni drzewostanów wg typów siedliskowych lasu, udział gatunków panujących drzew oraz powierzchniowy udział poszczególnych klas wieku w Nadleśnictwie Babki. 

Prezentowany niżej wykres przedstawia udział powierzchni drzewostanów według typów siedliskowych lasu dla Nadleśnictwa Babki.

Las mieszany świeży (LMśw), to typ siedliska, który dominuje w nadleśnictwie (3928,4 ha), duży udział stanowią także bory mieszane świeże (BMśw – 2956,63 ha) i lasy mieszane świeże (LMśw – 2184,27 ha). Powyższe siedliska stanowią razem 78,83 % powierzchni leśnej nadleśnictwa. Siedliska borowe, czyli drzewostany z przewagą gatunków iglastych, najczęściej sosny, zajmują ok. 33% (3796,53 ha), a lasowe, czyli drzewostany z przewagą gatunków liściastych i olsy, czyli porastające żyzne i bagienne tereny, zajmują prawie 67% (7706,82 ha) powierzchni leśnej nadleśnictwa. W większości drzewostanów na siedliskach borowych w runie przeważają mchy, borówki a w drzewostanach przerzedzonych roślinność trawiasta.

Wykres poniżej przedstawia powierzchniowy udział gatunków panujących drzew w Nadleśnictwie Babki. 

Sosna jest gatunkiem panującym w nadleśnictwie. Drzewostany z panującą sosną zajmują 76,09% powierzchni leśnej, a razem z panującymi pozostałymi gatunkami iglastymi 78,62%. 

Wykres kołowy widniejący poniżej przedstawia powierzchniowy udział poszczególnych klas wieku w Nadleśnictwie Babki.

Drzewostany Nadleśnictwa Babki odznaczają się znacznym zróżnicowaniem wiekowym. Przeważają drzewostany III i IV klasy wieku, które zajmują 41% powierzchni leśnej. Znaczący jest również udział drzewostanów w przedziale wiekowym od 81 do 120 lat, które zajmują 24% powierzchni leśnej. Udział powierzchniowy drzewostanów ponad 100-letnich wynosi prawie niecałe 15% (na wykresie zastosowano zaokrąglenia do pełnych liczb).

Więcej szczegółowych informacji można znaleźć tutaj

 


Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Lasy Nadleśnictwa

Lasy Nadleśnictwa

Nadleśnictwo Babki zarządza w imieniu Skarbu Państwa lasami państwowymi o powierzchni 12 271 ha oraz sprawuje nadzór w imieniu starostów nad lasami niepaństwowymi na 1 422 ha.

    
Lasy położone są w samym centrum Wielkopolski między 16o52'21" a 17o11'29" długości geograficznej wschodniej oraz 52o05'40" a 52o27'40'' szerokości geograficznej północnej.

Granicę zachodnią i południową nadleśnictwa stanowi rzeka Warta, wschodnią wyznacza Struga Średzka, natomiast północną – rzeka Główna.

Przez teren nadleśnictwa przepływają również Głuszynka, Michałówka i Cybina.

Główną atrakcją turystyczną tego terenu jest Rogalin. Słynie z wiekowych dębów rogalińskich, kozioroga dębosza, nadwarciańskich łęgów oraz pałacu z galerią znaną na całym świecie. Jest tu też krypta, w której spoczywają przedstawiciele rodu Raczyńskich z ostatnim potomkiem linii męskiej, Edwardem Bernardem, prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie, który zmarł w 1993 roku.

Oprócz pięknej przyrody na turystów odwiedzających tereny Nadleśnictwa Babki czeka wiele atrakcji. Zaniemyśl z wyspą Edwarda, która swoje imię zawdzięcza byłemu właścicielowi – Edwardowi Raczyńskiemu, założycielowi obecnej Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu. Podarował on miastu swoje zbiory wraz z budynkiem. Jest to pierwsza biblioteka publiczna w Wielkopolsce, która służy czytelnikom po dziś dzień.

Kórnik słynie z zamku, arboretum i siedziby Instytutu Dendrologii Polskiej Akademii Nauk.

W maju w Arboretum Kórnickim – największym i najstarszym arboretum w Polsce, organizowane są imprezy edukacyjno – przyrodnicze, w czasie których można podziwiać wspaniałe kompozycje kwitnących magnolii, bzów, azalii i różaneczników

 Lasy nadleśnictwa są w większości lasami podmiejskimi. Wyjątkiem jest Leśnictwo Kobylepole, które mieści się w dużej swej części na terenie Poznania i jako jedyne ma swą siedzibę w mieście.

Tereny leśne stanowią zaplecze dla rekreacji i wypoczynku mieszkańców całej aglomeracji poznańskiej. Nasze lasy odwiedzają zbieracze grzybów i jagód, spacerowicze, rowerzyści, jeźdźcy oraz inni miłośnicy odpoczynku na łonie natury.

Lasy nadleśnictwa są otwarte dla wszystkich pod warunkiem poszanowania istniejącej tam przyrody i zachowania spokoju.

 

Zapraszamy Państwa do odwiedzenia pięknych i urokliwych terenów Nadleśnictwa Babki.