Wydawca treści Wydawca treści

Zasady sprzedaży

Zasady sprzedaży drewna określane są zarządzeniem dyrektora generalnego Lasów Państwowych.


 

W ramach sprzedaży detalicznej leśnicy starają się zaspokoić szybko rosnący popyt ze strony osób wykorzystujących drewno do celów grzewczych. Wbrew pozorom są to nie tylko mieszkańcy wsi, choć przeważają wśród odbiorców. Wzrost zapotrzebowania na drewno opałowe to też skutek powstawania na przedmieściach dużych aglomeracji nowych osiedli, gdzie domy często standardowo wyposażane są w instalacje kominkowe.

Drewno opałowe jest nie tylko najbardziej ekologicznym źródłem ciepła, lecz także jest atrakcyjniejsze pod względem relacji ceny do wydajności energetycznej niż węgiel, olej, gaz czy energia elektryczna

W ostatnich latach Lasy Państwowe zwiększyły sprzedaż drewna opałowego o jedną trzecią – do ponad 4 mln m sześc. rocznie. Drewno opałowe jest nie tylko najbardziej ekologicznym źródłem ciepła, lecz także jest atrakcyjniejsze pod względem relacji ceny do wydajności energetycznej niż węgiel, olej, gaz czy energia elektryczna. Niektórzy klienci wybierają drewno już przygotowane i pocięte, inni własnoręcznie je pozyskują, po uzgodnieniu i spełnieniu określonych warunków bezpieczeństwa oraz uiszczeniu opłaty; dotyczy to głównie tzw. gałęziówki. Taki surowiec jest bardzo tani, dlatego z tej możliwości korzysta wiele osób na terenach wiejskich.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Wspólne działania służb mundurowych

Wspólne działania służb mundurowych

Kolejne działania, na terenach Nadleśnictwa Babki, przeprowadzili wspólnie funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Śremie, Straży Leśnej i Rybackiej. Mundurowi ukarali trzech kierowców, którzy naruszyli zakaz wjazdu do lasu, w tym mieszkańca gminy Kórnik poruszającego się motocyklem crossowym. Funkcjonariusze kontrolowali też pojazdy transportujące drewno oraz tereny nad wodami, aby sprawdzić czy nie dochodzi na nich do kłusownictwa.

Chyba wszyscy lubimy wybrać się na spokojny spacer do lasu. Podziwiać piękno przyrody, nasłuchiwać spiewu ptaków i szumu drzew, rozkoszować się ciszą i spokojem. Niestety nie zawsze nam się to udaje, lasy Nadleśnictwa Babki, ze względu na swoje położenie są szczególnie chętnie odwiedzane przez spacerowiczów, ale również i przez różnego rodzaju kierowców. To właśnie w tych ostatnich wymierzone są wspólne działania Straży Leśnej, Policji i Straży Rybackiej.
 

 Z powodu licznych sygnałów jakie docierają do naszego Nadleśnictwa jak również do Komendy Powiatowej Policji w Śremie postanowiliśmy zadbać o bezpieczeństwo osób odwiedzających nasze lasy.

Pod koniec lipca br. na terenach leśnych i nad wodami w gminie Śrem odbyła się kolejna akcja służb pożadkowych. Strażnicy Leśni: Zbigniew Jasielski i Mateusz Nowicki wraz z dzielnicowym asp. szt. Bartoszem Limańskim oraz z Tomaszem Markiewiczem ze Straży Rybackiej z Zaniemyśla patrorowali tereny leśne i nadrzeczne.

W trakcie wspólnej akcji mundurowi ujawnili trzy wykroczenia. Wszystkie dotyczyły właśnie naruszenia zakazu wjazdu do lasu. Funkcjonariusze nałożyli mandat karny na 35-letniego mieszkańca gminy Kórnik, który jeździł po lesie motocyklem crossowym. Ponadto w postępowaniu mandatowym ukarani też zostali: kierujący VW, 41-letni mieszkaniec Poznania oraz kierujący Fiatem Panda, 45-letni mieszkaniec gminy Lipno.

Podczas działań kontrolowano również pojazdy transportujące drewno, aby sprawdzić czy nie doszło do kradzieży tego surowca oraz sprawdzano czy nad wodą nie dochodzi do kłusownictwa.

Wspólne akcje będą kontynuowane, mundurowi już zapowiadają kolejne działania.