Aktualności Aktualności

Powrót

Wolność w sercu lasu

Wolność w sercu lasu

Wielkopolscy leśnicy włączają się w świętowanie 100. Rocznicy Powstania Wielkopolskiego.

Dla Nas Wielkopolan 27 grudnia to niezwykła i uroczysta chwila, świętujemy 100 rocznicę zwycięskiego, niezapomnianego zrywu naszych przodków – rocznicę Powstania Wielkopolskiego.

Oddając hołd naszej historii pragniemy przedstawić pewną niebagatelną historię, w której
to las i leśnicy dali przykład umiłowania Naszej Ojczyzny i zapłacili najwyższą cenę, byśmy dziś mogli cieszyć się z odzyskanej wolności.

Powstańczy epizod przedstawiony w naszym komiksie jest starą historią, w nowej odsłonie, jest historią ludzi i miejsc, których się nie zapomina. Takim pamiętnym, wyjątkowym miejscem w Wielkopolsce jest miłosławska Bagatelka – leśna „Twierdza Polskości” – gdzie las okazał się być sprzymierzeńcem, ochroną i obroną dla wielu pokoleń wielkopolskich leśników, którzy walczyli w imię wolności w kolejnych zrywach narodowych. To między innymi tam pisała się historia. Jednym z bohaterów wydarzeń sprzed 100 lat jest leśnik, nasz komiksowy bohater, nadleśniczy Władysław Wiewiórowski, który na wieść o wybuchu powstania w Poznaniu 27 grudnia 1918 roku stanął na czele oddziału powstańców wrzesińsko-miłosławskich i wraz z nimi doprowadził do szybkiej kapitulacji niemieckiego garnizonu we Wrześni


Nadleśnictwa i inne

Polecamy Polecamy