Wydawca treści Wydawca treści

Użytkowanie lasu

Użytkowanie lasu to korzystanie z jego zasobów – pozyskanie drewna, zbiór płodów runa leśnego, zbiór roślin lub ich części na potrzeby przemysłu farmaceutycznego, pozyskanie choinek, eksploatacja kopalin i wiele innych. Leśnicy umożliwiają społeczeństwu korzystanie z darów lasu, ale w sposób zapewniający mu trwałość.

Rozmiar pozyskania drewna określony jest w planie urządzenia lasu, który sporządzany jest dla każdego nadleśnictwa na 10 lat. Zapewnia on pozyskiwanie drewna w granicach nie tylko  nieprzekraczających możliwości produkcyjnych lasu, lecz także systematycznie zwiększających zapas drewna pozostającego w lasach, tzw. zapas na pniu. Krótko mówiąc, leśnicy prowadzą w lasach gospodarkę w sposób zapewniający ich trwałość i możliwość biologicznego odtwarzania.
O wielkości pozyskania drewna decyduje tzw. etat cięć określony w każdym planie urządzenia lasu. Jest to ilość drewna możliwa do wycięcia w określonych drzewostanach na określonej powierzchni  w okresie 10 lat, które obejmuje plan. Dzięki temu, że etat jest niższy niż przyrost drewna w tym samym okresie, następuje stały wzrost zapasu „drewna na pniu" (w Polsce pozyskuje się ok. 55 proc. przyrostu). Ocenia się, że zasobność polskich lasów wynosi obecnie ponad 2,049 mld m sześć. drewna.
Pozyskane drewno pochodzi z:
•    cięć rębnych – usuwania z lasu drzewostanów „dojrzałych"; ich podstawowym celem jest przebudowa i odtworzenie drzewostanów;
•    cięć pielęgnacyjnych (czyszczeń i trzebieży) – usuwania z lasu części drzew uznanych za niepożądane i szkodliwe dla pozostałych drzew i wartościowych elementów drzewostanu;
•    cięć niezaplanowanych – są one konsekwencją wystąpienia klęsk żywiołowych w lasach.

Coraz częściej zobaczyć można w lasach specjalistyczne maszyny. Z jednej strony wynika to z braku wykwalifokowanych robotników, z drugiej - mechanizacja sprawia, że praca jest szybsza i bezpieczniejsza. Praca forwarderów i harwesterów w lasach ma swoje wady i zalety. Zdecydowanie do zalet można przypisać większą ergonomię i wydajność prac pozyskaniowych. 

Użytkowanie lasu to najstarsza forma działalności człowieka. Zbiór grzybów w polskich lasach cieszy nadal niegasnącą popularnością. Oprócz grzybów chętnie zbierane są także inne płody runa leśnego, takie jak na przykład owoce borówki czernicy, borówki brusznicy, czy jeżyny. Należy jednak pamiętać, by podczas zbiorów nie niszczyć roślin, a zbierając grzyby nie niszczyć ich grzybni. 

Choinki kojarzą nam się ze świętami Bożego Narodzenia, są one także jedną z form ubocznego użytkowania obszarów leśnych. Zdecydowanie lepszym wyborem w okresie świąt jest żywa choinka zamiast sztucznej. Dodaje ona niepowtarzalnego uroku, a jej  zapachu nie da się zastąpić. Sprzedaż choinek w Nadleśnictwie Babki rokrocznie cieszy się dużą popularnością. Świeżo cięte choinki lub wybierane prosto z plantacji pochodzą ze specjalnie prowadzonych plantacji choinkowych lub z cięć pielęgnacyjnych wykonywanych w drzewostanach świerkowych. 

Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.lasy.gov.pl

 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Pożegnanie wieloletnich pracowników Nadleśnictwa Babki

Pożegnanie wieloletnich pracowników Nadleśnictwa Babki

Podczas narady gospodarczej, która odbyła się w dniu 27 września 2019 roku pożegnaliśmy pracowników, którzy przez wiele lat tworzyli historię naszego nadleśnictwa i teraz przeszli na zasłużoną emeryturę: Panią Sekretarz - Krystynę Chrubin i podleśniczego leśnictwa Kobylepole Pana Andrzeja Janasa.

Krystyna Cherubin pracę w Lasach Państwowych rozpoczęła w 1980 roku, kiedy to została zatrudniona na stanowisku kierownika sekcji administracji, aby po dwóch latach zostać Sekretarzem Nadleśnictwa Babki. Funkcję tą sprawowała przez prawie 40 lat, będą w tym czasie podporą funkcjonowania Nadleśnictwa.

Andrzej Janas już od czasów technikum związany był z lasami, w których przepracował  aż 42 lata. Pracę rozpoczął w 1975 roku w Nadleśnictwie Świebodzin. Następnie w latach 1980-1987 pracował na terenie Nadleśnictwa Szprotawa, zaś od 1988 roku związany był, aż do końca swojej „leśnej” kariery z terenami dzisiejszych leśnictw Mechowo i Kobylepole. Po wielu zmianach administracyjnych w 2007 roku został pracownikiem Nadleśnictwa Babki.

Podczas uroczystości pożegnania emerytów współpracownicy naszych emerytów przedstawili w krótkich prezentacjach zarysy ich karier zawodowych.

Goście, którzy zaszczycili nas swoją obecnością jak i  przedstawiciele Związków Zawodowych podziękowali przechodzącym na emeryturę za wspólnie spędzone lata. Spotkanie to było wspaniałą okazją do wspólnych wspomnień.

Podczas uroczystego pożegnania Nadleśniczy Nadleśnictwa Babki Robert Okińczyc w imieniu swoim oraz załogi złożył na ręce szacownych emerytów wyrazy szczerego podziękowania za wieloletnią sumienną i nienaganną pracę dla dobra Lasów Państwowych. Wyraził także nadzieję, iż będą utrzymywać kontakt z Nadleśnictwem i brać udział we wspólnych spotkaniach.

Pani Krystynie i Panu Andrzejowi życzymy dużo zdrowia oraz spełnienia marzeń i liczymy, że nigdy o nas nie zapomną, tak jak my o nich.                                                                                         Darz Bór!