Wydawca treści Wydawca treści

Użytkowanie lasu

Użytkowanie lasu to korzystanie z jego zasobów – pozyskanie drewna, zbiór płodów runa leśnego, zbiór roślin lub ich części na potrzeby przemysłu farmaceutycznego, pozyskanie choinek, eksploatacja kopalin i wiele innych. Leśnicy umożliwiają społeczeństwu korzystanie z darów lasu, ale w sposób zapewniający mu trwałość.

Rozmiar pozyskania drewna określony jest w planie urządzenia lasu, który sporządzany jest dla każdego nadleśnictwa na 10 lat. Zapewnia on pozyskiwanie drewna w granicach nie tylko  nieprzekraczających możliwości produkcyjnych lasu, lecz także systematycznie zwiększających zapas drewna pozostającego w lasach, tzw. zapas na pniu. Krótko mówiąc, leśnicy prowadzą w lasach gospodarkę w sposób zapewniający ich trwałość i możliwość biologicznego odtwarzania.
O wielkości pozyskania drewna decyduje tzw. etat cięć określony w każdym planie urządzenia lasu. Jest to ilość drewna możliwa do wycięcia w określonych drzewostanach na określonej powierzchni  w okresie 10 lat, które obejmuje plan. Dzięki temu, że etat jest niższy niż przyrost drewna w tym samym okresie, następuje stały wzrost zapasu „drewna na pniu" (w Polsce pozyskuje się ok. 55 proc. przyrostu). Ocenia się, że zasobność polskich lasów wynosi obecnie ponad 2,049 mld m sześć. drewna.
Pozyskane drewno pochodzi z:
•    cięć rębnych – usuwania z lasu drzewostanów „dojrzałych"; ich podstawowym celem jest przebudowa i odtworzenie drzewostanów;
•    cięć pielęgnacyjnych (czyszczeń i trzebieży) – usuwania z lasu części drzew uznanych za niepożądane i szkodliwe dla pozostałych drzew i wartościowych elementów drzewostanu;
•    cięć niezaplanowanych – są one konsekwencją wystąpienia klęsk żywiołowych w lasach.

Coraz częściej zobaczyć można w lasach specjalistyczne maszyny. Z jednej strony wynika to z braku wykwalifokowanych robotników, z drugiej - mechanizacja sprawia, że praca jest szybsza i bezpieczniejsza. Praca forwarderów i harwesterów w lasach ma swoje wady i zalety. Zdecydowanie do zalet można przypisać większą ergonomię i wydajność prac pozyskaniowych. 

Użytkowanie lasu to najstarsza forma działalności człowieka. Zbiór grzybów w polskich lasach cieszy nadal niegasnącą popularnością. Oprócz grzybów chętnie zbierane są także inne płody runa leśnego, takie jak na przykład owoce borówki czernicy, borówki brusznicy, czy jeżyny. Należy jednak pamiętać, by podczas zbiorów nie niszczyć roślin, a zbierając grzyby nie niszczyć ich grzybni. 

Choinki kojarzą nam się ze świętami Bożego Narodzenia, są one także jedną z form ubocznego użytkowania obszarów leśnych. Zdecydowanie lepszym wyborem w okresie świąt jest żywa choinka zamiast sztucznej. Dodaje ona niepowtarzalnego uroku, a jej  zapachu nie da się zastąpić. Sprzedaż choinek w Nadleśnictwie Babki rokrocznie cieszy się dużą popularnością. Świeżo cięte choinki lub wybierane prosto z plantacji pochodzą ze specjalnie prowadzonych plantacji choinkowych lub z cięć pielęgnacyjnych wykonywanych w drzewostanach świerkowych. 

Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.lasy.gov.pl

 


Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Oferta edukacyjna

Oferta edukacyjna

Zapraszamy na bezpłatne zajęcia edukacyjne prowadzone przez leśników. Nadleśnictwo Babki w ramach edukacji leśnej oferuje: 

  • zajęcia w Centrum Edukacji i Promocji Drewna,
  • oprowadzanie po ścieżkach przyrodniczych,
  • spotkania w szkołach i przedszkolach. 

Zajęcia w Centrum Edukacji i Promocji Drewna

Centrum Edukacji i Promocji Drewna znajduje się przy siedzibie Nadleśnictwa Babki. Sam budynek wykonano z drewna z zastosowaniem najnowszych technologii w dziedzinie efektywności energetycznej. Wykorzystano ekologiczne rozwiązania, takie jak m.in. panele fotowoltaiczne, pompę ciepła, czy rekuperację. W celu ograniczenia wykorzystania energii elektrycznej zastosowano oświetlenie LED. Centrum jest samowystarczalne energetycznie. Projekt został dofinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na Lata 2014-2020 zgodnie z umową o dofinansowanie Projektu pt. „Budowa Centrum Edukacji i Promocji Drewna wraz z wyposażeniem". Obiekt jest przystosowany dla osób z niepełnosprawnościami. 

Sala ekspozycyjna została wyposażona w zestaw urządzeń do mappingu. Dowiemy się tam, jak wygląda cykl życia lasu i jaką rolę w nim pełni leśnik oraz z jakich warstw składa się las. W sali znajdują się również dwa kioski multimedialne dostępne dla odwiedzających, dzięki którym mogą utrwalać wiedzę aktywnie i samodzielnie. Kioski multimedialne oraz pomoce dydaktyczne dostosowane są dla osób słabowidzących. 

Zagadnienia podejmowane na zajęciach będą dotyczyć cyklu życia lasu i zrównoważonej gospodarki leśnej oraz najbardziej ekologicznego surowca, jakim jest drewno! Zajęcia prowadzone będą również w formie warsztatów "Zrób to sam". Możliwy jest także spacer po ścieżce edukacyjnej przy Nadleśnictwie. 

Ile zastosowań ma drewno? Czy uda nam się zliczyć je wszystkie? Przekonajcie się sami i zarezerwujcie wizytę w Centrum na stronie internetowej: cyklzycialasu.pl

Przy rezerwacji pamiętajmy, że maksymalna liczba uczestników wynosi 30 osób. Zajecia zaczynają się o godzinie 10:00 i trwają do 11:30 (inna długość trwania zajęć możliwa po wcześniejszym ustaleniu z pracownikiem). Przypominamy, że zajęcia są bezpłatne.  

Oprowadzanie po ścieżkach przyrodniczych

Zapraszamy grupy przedszkolne, szkolne oraz rodziców z dziećmi do odwiedzenia ścieżek przyrodniczych. Uczestnictwo możliwe jest po dokonaniu rezerwacji. 

Ścieżka przyrodnicza Kraina Modrej Przygody

Ścieżka ma charakter interaktywny. Wyposażenie poszczególnych punktów tematycznych umożliwia uczestnikom edukacji wielozmysłowy kontakt z eksponatami. Dużą atrakcją ścieżki jest wystawa naturalnych gniazd dużych ptaków, m.in. bielika i bociana czarnego. Na terenie szkółki znajduje się izba leśna wyposażona w sprzęt multimedialny oraz liczne pomoce dydaktyczne. Dodatkową atrakcją jest dwupoziomowe jezioro Modre, które można podziwiać z pomostu widokowego. Długość ścieżki wynosi około 2 km a czas zwiedzania 3-4 godziny. Obiekt zlokalizowany jest w leśnictwie Odrzykożuch.

Rezerwacja zajęć w izbie edukacyjnej na ścieżce przyrodniczej "Kraina Modrej Przygody" możliwa jest pod numerem telefonu: 694-447-488. 

Ścieżka przyrodnicza Łękno

Ścieżka przebiega przez teren leśnictwa Łękno i przebiega wokół jeziora o tej samej nazwie. Na trasie spotkać można trzy okazałe dęby (pomniki przyrody), a dodatkową atrakcją jest zlokalizowany na samym początku trasy wigwam, który posłużyć może za schronienie i miejsce piknikowe. Długość ścieżki wynosi około 3 km, a czas zwiedzania ok. 3 godziny. 

Prosimy o wcześniejsze umówienie zajęć przez kontakt telefoniczny pod numerem: 696-448-150. 

Spotkania w szkołach i przedszkolach

Edukacja leśna - nie tylko w lesie! Na spotkania w szkołach i przedszkolach z edukatorem prosimy umawiać się mailowo. 

Dane do kontaktu: 

Anna Kowalczyk
 
anna.kowalczyk@poznan.lasy.gov.pl
 
 
Zachęcamy do obejrzenia filmu promocyjno-edukacyjnego naszego nadleśnictwa!