Wydawca treści Wydawca treści

Urządzanie lasu

Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat. Wykonują je dla Lasów Państwowych specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL). Plany urządzenia lasu, po konsultacjach z udziałem społeczeństwa, są zatwierdzane decyzją Ministra Środowiska.

Przygotowanie planu poprzedza zawsze dokładna inwentaryzacja i ocena stanu lasu. Leśnicy określają takie cechy lasu, jak struktura, budowa, wiek, skład gatunkowy, stan zdrowotny, warunki glebowo-siedliskowe itp. W działaniach przewidzianych do realizacji uwzględnia się cele gospodarki leśnej i funkcje, jakie pełnią lasy w urządzanym nadleśnictwie.

Przed sporządzeniem planu urządzenia lasu leśnicy dokładnie inwentaryzują zasoby leśne i oceniają stan lasu.
Współczesne plany gospodarowania na terenach leśnych wykonuje się, wykorzystując najnowsze osiągnięcia techniki.  Podstawowym narzędziem pracy jest tu leśna mapa numeryczna (LMN), będąca częścią systemu informacji przestrzennej (GIS). Mapa ta w sposób graficzny przetwarza i przedstawia dane zebrane podczas prac terenowych. Od lat w urządzaniu lasu stosuje się również coraz doskonalsze metody wykorzystywania zdjęć lotniczych i satelitarnych, które uzupełniają wyniki prac terenowych.
Czasami plan urządzenia lasu może być opracowywany na okres krótszy niż 10 lat. Dzieje się tak w uzasadnionych przypadkach, na przykład gdy wystąpią duże szkody lub klęski żywiołowe.
Plan urządzenia lasu powinien zawierać m.in.:
•    opis lasów i gruntów przeznaczonych do zalesienia,
•    analizę gospodarki leśnej w minionym okresie,
•    program ochrony przyrody,
•    określenie zadań związanych z pozyskaniem drewna, zalesieniami i odnowieniami, pielęgnacją i ochroną lasu, gospodarką łowiecką i tworzeniem infrastruktury leśnej (budynki, drogi).
Plan urządzenia lasu wykonywany jest na podstawie obowiązującej w Lasach Państwowych instrukcji.
Obowiązujący dla naszego nadleśnictwa plan urządzania lasu można znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej.

Instrukcja urządzania lasu

 

Tekst wspólny uzupełniony o link http://bip.lasy.gov.pl/pl/bip/dg/rdlp_poznan/nadl_babki/plan_urzadzania_lasu


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Wspólne działania służb mundurowych

Wspólne działania służb mundurowych

Kolejne działania, na terenach Nadleśnictwa Babki, przeprowadzili wspólnie funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Śremie, Straży Leśnej i Rybackiej. Mundurowi ukarali trzech kierowców, którzy naruszyli zakaz wjazdu do lasu, w tym mieszkańca gminy Kórnik poruszającego się motocyklem crossowym. Funkcjonariusze kontrolowali też pojazdy transportujące drewno oraz tereny nad wodami, aby sprawdzić czy nie dochodzi na nich do kłusownictwa.

Chyba wszyscy lubimy wybrać się na spokojny spacer do lasu. Podziwiać piękno przyrody, nasłuchiwać spiewu ptaków i szumu drzew, rozkoszować się ciszą i spokojem. Niestety nie zawsze nam się to udaje, lasy Nadleśnictwa Babki, ze względu na swoje położenie są szczególnie chętnie odwiedzane przez spacerowiczów, ale również i przez różnego rodzaju kierowców. To właśnie w tych ostatnich wymierzone są wspólne działania Straży Leśnej, Policji i Straży Rybackiej.
 

 Z powodu licznych sygnałów jakie docierają do naszego Nadleśnictwa jak również do Komendy Powiatowej Policji w Śremie postanowiliśmy zadbać o bezpieczeństwo osób odwiedzających nasze lasy.

Pod koniec lipca br. na terenach leśnych i nad wodami w gminie Śrem odbyła się kolejna akcja służb pożadkowych. Strażnicy Leśni: Zbigniew Jasielski i Mateusz Nowicki wraz z dzielnicowym asp. szt. Bartoszem Limańskim oraz z Tomaszem Markiewiczem ze Straży Rybackiej z Zaniemyśla patrorowali tereny leśne i nadrzeczne.

W trakcie wspólnej akcji mundurowi ujawnili trzy wykroczenia. Wszystkie dotyczyły właśnie naruszenia zakazu wjazdu do lasu. Funkcjonariusze nałożyli mandat karny na 35-letniego mieszkańca gminy Kórnik, który jeździł po lesie motocyklem crossowym. Ponadto w postępowaniu mandatowym ukarani też zostali: kierujący VW, 41-letni mieszkaniec Poznania oraz kierujący Fiatem Panda, 45-letni mieszkaniec gminy Lipno.

Podczas działań kontrolowano również pojazdy transportujące drewno, aby sprawdzić czy nie doszło do kradzieży tego surowca oraz sprawdzano czy nad wodą nie dochodzi do kłusownictwa.

Wspólne akcje będą kontynuowane, mundurowi już zapowiadają kolejne działania.