Wydawca treści Wydawca treści

Urządzanie lasu

Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat. Wykonują je dla Lasów Państwowych specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL). Plany urządzenia lasu, po konsultacjach z udziałem społeczeństwa, są zatwierdzane decyzją Ministra Środowiska.

Przygotowanie planu poprzedza zawsze dokładna inwentaryzacja i ocena stanu lasu. Leśnicy określają takie cechy lasu, jak struktura, budowa, wiek, skład gatunkowy, stan zdrowotny, warunki glebowo-siedliskowe itp. W działaniach przewidzianych do realizacji uwzględnia się cele gospodarki leśnej i funkcje, jakie pełnią lasy w urządzanym nadleśnictwie.

Przed sporządzeniem planu urządzenia lasu leśnicy dokładnie inwentaryzują zasoby leśne i oceniają stan lasu.
Współczesne plany gospodarowania na terenach leśnych wykonuje się, wykorzystując najnowsze osiągnięcia techniki.  Podstawowym narzędziem pracy jest tu leśna mapa numeryczna (LMN), będąca częścią systemu informacji przestrzennej (GIS). Mapa ta w sposób graficzny przetwarza i przedstawia dane zebrane podczas prac terenowych. Od lat w urządzaniu lasu stosuje się również coraz doskonalsze metody wykorzystywania zdjęć lotniczych i satelitarnych, które uzupełniają wyniki prac terenowych.
Czasami plan urządzenia lasu może być opracowywany na okres krótszy niż 10 lat. Dzieje się tak w uzasadnionych przypadkach, na przykład gdy wystąpią duże szkody lub klęski żywiołowe.
Plan urządzenia lasu powinien zawierać m.in.:
•    opis lasów i gruntów przeznaczonych do zalesienia,
•    analizę gospodarki leśnej w minionym okresie,
•    program ochrony przyrody,
•    określenie zadań związanych z pozyskaniem drewna, zalesieniami i odnowieniami, pielęgnacją i ochroną lasu, gospodarką łowiecką i tworzeniem infrastruktury leśnej (budynki, drogi).
Plan urządzenia lasu wykonywany jest na podstawie obowiązującej w Lasach Państwowych instrukcji.
Obowiązujący dla naszego nadleśnictwa plan urządzania lasu można znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej.

Instrukcja urządzania lasu

 

Tekst wspólny uzupełniony o link http://bip.lasy.gov.pl/pl/bip/dg/rdlp_poznan/nadl_babki/plan_urzadzania_lasu


Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Obiekty obsługujące ruch turystyczny w nadleśnictwie

Obiekty obsługujące ruch turystyczny w nadleśnictwie

Nadleśnictwo Babki oferuje szeroką gamę obiektów przeznaczonych dla ruchu turystycznego.

Na terenie Nadleśnictwa Babki znajdują się następujące obiekty obsługujące ruch turystyczny
- 10 miejsc postoju dla pojazdów,
- 2 pola biwakowe.

W Leśnictwie Rogalin znajduje się udostępniona droga dla wędkarzy którą można dojechać
do rzeki Warta . Prowadzi ona od pętli autobusowej w miejscowości Wiórek do miejsca postoju nad rzeką Wartą .


W Leśnictwie Mechlin, w miejscowości Kotowo znajduje się pole biwakowe o pow. 0,60 ha.
Jest ono położone nad rzeką Wartą,  w sąsiedztwie okazałych dębów . Tutaj zbiegają się pieszy szlak turystyczny z trasą rowerową tzw. pętlą śremską i trasą konną oraz ze szlakiem żeglugi rzecznej na Warcie / Śrem - Rogalinek  /.
Do atrakcji pola biwakowego należy czynna studnia artezyjska . Pole wyposażone jest w kontener sanitarny, stoły, ławy, miejsce wydzielone na ognisko, wytyczony i utwardzony plac manewrowy dla autobusów.


W Leśnictwie Czmoń, miejscowości Czmoniec znajduje udostępniony dojazd do miejsca postoju przy starorzeczu rzeki Warta . Jest to raj dla miłośników wędkowania i odpoczynku na łonie przyrody .
 

W Leśnictwie Łękno znajduje się pole biwakowe przy jeziorze Łękno, wyposażone w gniazda prądowe, 6 stanowisk utwardzonych, woda, WC. Teren jest ogrodzony.

 

 W 2016 roku w ramach wspólnego przedsięwzięcia realizowanego z Gminą Kleszczewo przygotowane zostało miejsce rekreacyjne w lesie przy osiedlu Kwiatowym w Tulcach. Poniżej zamieszczamy regulamin korzystania z tego obiektu.