Przejdź do treści

Wydawca treści Wydawca treści

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Jak palić drewnem dobrze i bez smogu

Jak palić drewnem dobrze i bez smogu

 

Drewno to surowiec odnawialny. W procesie jego spalania powstaje mało popiołu, który sam w sobie jest naturalnym nawozem, a bilans dwutlenku węgla jest zerowy – wydziela się go tyle, ile drzewo pochłonęło podczas wzrostu.

By spalanie drewna było jak najbardziej efektywne, konieczne jest jego wcześniejsze sezonowanie, czyli zapewnienie drewnu odpowiednich warunków do przesuszania. Drewno powinno być sezonowane przez minimum rok, a jeśli to możliwe - dłużej. Ma wówczas więcej czasu na przeschnięcie, a co za tym idzie, wzrasta wydajność jego spalania.  Palenie suchym drewnem jest najzdrowsze dla środowiska, dym z takiego drewna jest przezroczysty.

O tym jak dobrze palić drewnem dowiesz się z poniższego odcinka cyklu Oblicza Lasów:

https://www.youtube.com/watch?time_continue=3&v=Mv0rYjTsKdk

 

 

Chcąc uzyskać materiał opałowy najwyższej jakości, już teraz warto zabezpieczyć odpowiednią ilość drewna na kolejny sezon grzewczy.

W Nadleśnictwie Babki sprzedaż drewna opałowego odbywa się w każdym leśnictwie. Najlepiej wybrać się do leśniczówki znajdującej się najbliżej naszego miejsca zamieszkania, wówczas koszty przewozu mogą zostać zminimalizowane. Kontakty do leśniczych można znaleźć w zakładce KONTAKT.
Ceny za drewno opałowe podawane są za 1 metr sześcienny (1m3).  W mowie potocznej zwykle posługujemy się terminologią „metr” – mając na uwadze metr przestrzenny (1mp) , czyli to co widzimy na gruncie, w wymiarze 1m długości x 1 metr szerokości x 1 metr wysokości. Tymczasem leśnicy, chcąc sprzedawać samo drewno, bez powietrza, które przecież znajduje się w takim stosie, stosują tzw. przelicznik w wysokości 0,65.

Zatem 1mp (metr przestrzenny) = 0,65 m3 (metra sześciennego).

CENNIK DREWNA OPAŁOWEGO (przykładowe gatunki)

SORTYMENT CENA BRUTTO ZA 1 M3 CENA BRUTTO ZA 1 MP
sosna 118,80 77,22
dąb, grab, akacja 183,60 119,34
brzoza 162,00 105,30
topola, lipa 108,00 70,20

 

CENNIK DREWNA POZYSKANEGO SAMOWYROBEM

RODZAJ DREWNA CENA BRUTTO ZA 1 M3 CENA BRUTTO ZA 1 MP
drewno M2 pozyskane samowyrobem
iglaste 43,20 28,08
liściaste 64,80 42,12
drewno S4 pozyskane samowyrobem
iglaste 70,20 45,63
liściaste twarde 97,20 63,18
liściaste miękkie 54,00 35,10