Wydawca treści Wydawca treści

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Ostrożnie z ogniem!

Ostrożnie z ogniem!

W związku z utrzymującym się III-cim stopniem zagrożenia pożarowego w lasach apelujemy o ostrożność.

Sezon wakacyjny ruszył pełną parą. Co za tym idzie wielu z nas szuka wytchnienia i ochłody w lesie.

Niestety w związku z utrzymującym się najwyższym III stopniem zagrożenia pożarowego lasu Nadleśnictwo Babki apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności podczas przebywania w kompleksach leśnych i obszarach do nich przylegających.
Wilgotność ściółki w godzinach porannych wynosi około 10%, w takiej sytuacji każda nawet najmniejsza iskra może być przyczyną ogromnej katastrofy (dość wspomnieć, że na terenie naszego Nadleśnictwa w lipcu odnotowaliśmy już dwa pożary).

Przypominamy, że na terenie lasu, jak i w odległości do 100 metrów od granicy lasu absolutnie nie wolno:

- rozniecać ognia (poza miejscami wyznaczonymi do tego celu),

- pozostawiać roznieconego ognia,

- korzystać z otwartego płomienia,

- wypalać śmieci i pozostałości roślinnych,

- palić tytoniu (poza miejscami wyznaczonymi do pobytu ludzi) oraz porzucać nieugaszonych zapałek oraz niedopałków papierosów.

 

W przypadku zauważenia pożaru lasu prosimy o niezwłoczne poinformowanie straży pożarnej dzwoniąc pod numer 112 lub 998, oraz kontakt z Leśnym Numerem Interwencyjnym  Nadleśnictwa Babki 784-662-540.