Wydawca treści Wydawca treści

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Nowe tablice informacyjne na terenie Nadleśnictwa Babki

Nowe tablice informacyjne na terenie Nadleśnictwa Babki

              W dniu 25.07.2018 roku z inicjatywy Nadleśnictwa Babki i Koła Łowieckiego nr 21 "Jawor"  w  Poznaniu,  ustawiono na trasie Wiórek–Sasinowo nowe tablice ostrzegające kierowców  o  możliwości kolizji z dziką zwierzyną. Na tym odcinku ruchliwej drogi często dochodzi do bardzo groźnych wypadków ze zwierzyną, która ze swoich dziennych ostoi w zaroślach i łęgach nadwarciańskich  przemieszczają  się w godzinach wieczornych w  kierunku pól i łąk, na których żerują.

           W tym samym dniu Nadleśnictwo Babki wspólnie z KŁ „Leśnik” nr 14 z Poznania ustawiło takie same dwie tablice na trasie obwodnicy Kórnika w miejscowościach Bnin i Czmoń. 

          Zderzenie z dzikimi zwierzętami jest zawsze dużym problemem nie tylko dla zwierzyny,  ale przede wszystkim dla kierowcy i podróżujących z nim pasażerów. Za szkody, które zwierzyna wyrządzi kierowcy, Koło Łowieckie dzierżawiące obwód  oraz właściwe Nadleśnictwo nie ponoszą odpowiedzialności. Przydatne jest wówczas autocasco kierowcy.

          Jedynym sposobem aby jadąc przez las po zmroku uniknąć kolizji ze zwierzyną jest zmniejszenie prędkości.  Mamy nadzieję, że ustawienie tych tablic tzw. „czarnych punktów” uzmysłowi kierowcom, że rozwijanie nadmiernej prędkości na tym odcinku może skończyć się tragicznie zarówno dla nich jak i dla zwierzyny.

          Wszystkim kierowcom życzymy, aby nigdy nie mieli nieprzyjemności zderzenia się z dziką zwierzyną, prosimy jednocześnie o spokojną i rozważną jazdę.