Wydawca treści Wydawca treści

Rezerwaty przyrody

Na terenie Nadleśnictwa Babki znajduje się jeden leśny Rezerwat Przyrody "Czmoń" o powierzchni ogólnej 23,57 ha. Utworzony został na podstawie rozporządzenia Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z dnia 21 grudnia 1998 roku.

Rezerwat położony jest na granicy gmin Śrem i Kórnik, w odległości 300 m na wschód od ruchliwej trasy łączącej Kórnik ze Śremem. W fizyczno-geograficznej regionizacji Polski leży na obszarze mezoregionu Kotliny Śremskiej. Celem ochrony jest zachowanie ze względów naukowych i dydaktycznych jednego z najlepiej zachowanych fragmentów lasów dębowo-grabowych środkowej Wielkopolski z przestojami starych drzew, bogatą florą wiosenną oraz chronionymi gatunkami roślin.

Struktura zbiorowiska jest wielowarstwowa, utworzona z warstwy drzew, podszytu, warstwy zielnej i bardzo słabo rozwiniętej warstwy mszystej.

Najwyższe piętro tego lasu zróżnicowane jest na dwa poziomy: wyższy utworzony przez dąb szypułkowy  (Quercus robur) i jesion wyniosły (Fraxinus excelsior) oraz niższy, w którym dominuje grab zwyczajny (Carpinus Betulus) i klon jawor (Acer pseudoplatanus). Drzewa te dobrze się odnawiają, o czym świadczy ich obecność w podszycie oraz w runie. W prześwietlonych partiach lasu  licznie występują też leszczyna (Coryllus avellana), a także dereń świdwa (Cornus sanquinea), trzmielina zwyczajna (Evonymus europea) i czeremcha zwyczajna (Paddus avium).

Warstwa runa charakteryzuje się bardzo wysokim w wielu miejscach pełnym pokryciem. W jej skład wchodzą liczne gatunki tworzące charakterystyczny aspekt wiosenny. Na uwagę zasługują występujące tam gatunki podlegające ochronie całkowitej lub częściowej.

Ochronie całkowitej podlegają:  kruszczyk szerokolistny (Epipactis helleborin), lilia złotogłów (Lilium martagon), listera jajowata (Listera ovata) oraz podkolan biały (Platanthera bifolia.)


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Sprawdzamy jak rośnie las

Sprawdzamy jak rośnie las

W tym roku na terenie naszego nadleśnictwa miały miejsce prace związane z trzecim cyklem WISL.

Leśnicy jako zawodowcy i pasjonaci korzystają z wielu metod badawczych, które pomagają im zrozumieć las i zmiany w nim zachodzące. Jedną z takich metod jest stworzona przez Instytut Badawczy Leśnictwa (IBL) wielkoobszarowa inwentaryzacja stanu lasu.

 

Wielkoobszarowa inwentaryzacja stanu lasu polega na cyklicznej (cykle pięcioletnie) ocenie stanu lasu i kierunku zmain, które w nim zachodzą. Inwentaryzacja ta dostarcza leśnikom i naukowcom wielu istotnych informacji. Dotyczą one w szczególności danych z zakresu stuktury gatunkowej, wiekowej, stanu zdrowotnego oraz występowania szkód w lasach. Badania przeprowadzane są na stałych powierzchniach, co oznacza że dowiadujemy się jak rozwijają się konkretne fragmentu lasu. Cykl pięcioletni pozwala nam obserwawać zmiany jakie zachodzą w lesie i wnioskować jak dany las będzie się rozwijał dalej.

 

Dnia 10 sierpnia 2017 roku na terenie naszego nadleśnictwa odbyła się kontrola stałych powierzchni badawczych wielkoobszarowej inwentaryzacji stanu lasu ) WISL. W pracach kontrolnych wzięli udział przedstawiciele Instytutu Badawczego Leśnictwa, Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych i Regionalnej Dyrekcji lasów Państwowych w Poznaniu w obecności przedstawiciela wykonawcy - Biura Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej. Sprawdzano dokładność i rzetelność dokonanych pomiarów.

WISL jest obecnie podstawowym źródłem danych do aktualizowania informacji udostępnianych przez Bank Danych o Lasach, a także wykorzystywanych do badań naukowych, i dotyczy lasów wszystkich własności - zarówno państwowych, samorządowych czy prywatnych.

Więcej o WISL:

http://www.encyklopedialesna.pl/haslo/wielkoobszarowa-inwentaryzacja-stanu-lasu-wisl/

http://www.buligl.pl/web/buligl/wisl

http://www.lasy.gov.pl/pl/publikacje/copy_of_gospodarka-lesna/urzadzanie

http://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/wisl