Wydawca treści Wydawca treści

Rezerwaty przyrody

Na terenie Nadleśnictwa Babki znajduje się jeden leśny Rezerwat Przyrody "Czmoń" o powierzchni ogólnej 23,57 ha. Utworzony został na podstawie rozporządzenia Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z dnia 21 grudnia 1998 roku.

Rezerwat położony jest na granicy gmin Śrem i Kórnik, w odległości 300 m na wschód od ruchliwej trasy łączącej Kórnik ze Śremem. W fizyczno-geograficznej regionizacji Polski leży na obszarze mezoregionu Kotliny Śremskiej. Celem ochrony jest zachowanie ze względów naukowych i dydaktycznych jednego z najlepiej zachowanych fragmentów lasów dębowo-grabowych środkowej Wielkopolski z przestojami starych drzew, bogatą florą wiosenną oraz chronionymi gatunkami roślin.

Struktura zbiorowiska jest wielowarstwowa, utworzona z warstwy drzew, podszytu, warstwy zielnej i bardzo słabo rozwiniętej warstwy mszystej.

Najwyższe piętro tego lasu zróżnicowane jest na dwa poziomy: wyższy utworzony przez dąb szypułkowy  (Quercus robur) i jesion wyniosły (Fraxinus excelsior) oraz niższy, w którym dominuje grab zwyczajny (Carpinus Betulus) i klon jawor (Acer pseudoplatanus). Drzewa te dobrze się odnawiają, o czym świadczy ich obecność w podszycie oraz w runie. W prześwietlonych partiach lasu  licznie występują też leszczyna (Coryllus avellana), a także dereń świdwa (Cornus sanquinea), trzmielina zwyczajna (Evonymus europea) i czeremcha zwyczajna (Paddus avium).

Warstwa runa charakteryzuje się bardzo wysokim w wielu miejscach pełnym pokryciem. W jej skład wchodzą liczne gatunki tworzące charakterystyczny aspekt wiosenny. Na uwagę zasługują występujące tam gatunki podlegające ochronie całkowitej lub częściowej.

Ochronie całkowitej podlegają:  kruszczyk szerokolistny (Epipactis helleborin), lilia złotogłów (Lilium martagon), listera jajowata (Listera ovata) oraz podkolan biały (Platanthera bifolia.)


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Pożegnanie emerytów

Pożegnanie emerytów

Podczas narady gospodarczej w dniu 29 marca 2019 roku pożegnaliśmy pracowników, którzy przeszli na zasłużoną emeryturę: Panią Dominikę Andrzejewską specjalistkę ds. administracyjnych oraz Pana Marka Derę Leśniczego.

           

Dominika Andrzejewska pracę w Lasach Państwowych rozpoczęła w 1989 roku, kiedy została zatrudniony jako księgowa. Przez 24 lata pracowała w dziale Głównego Księgowego jako: księgowa, starsza księgowa oraz specjalista ds. sprzedaży drewna. W 2013 roku przeniesiona została pod skrzydła Pani Sekretarz jako specjalista ds. administracji.

Marek Dera przepracował w Lasach Państwowych 45 lat – GRALULUJEMY! Pracę rozpoczął w 1973 roku w Nadleśnictwie Biewrznik. Następnie pracował na terenie Nadleśnictwa Karsko oraz w Nadleśnictwie Karczma Borowa. W maju 1981 roku podjął pracę w Nadleśnictwie Babki na stanowisku podleśniczy. W 1990 roku objął funkcję Leśniczego, którą pełnił aż do marca bieżącego roku.

Bezpośredni przełożeni naszych emerytów przedstawili w krótkiej prezentacji zarys ich kariery zawodowej.

Zaproszeni goście oraz przedstawiciele Związków Zawodowych podziękowali przechodzącym na emeryturę za wspólnie przepracowane lata. Spotkanie było okazją do wspólnych wspomnień.

Podczas uroczystego pożegnania Nadleśniczy Nadleśnictwa Babki Robert Okińczyc w imieniu swoim oraz załogi złożył na ręce szacownych emerytów wyrazy szczerego podziękowania za wieloletnią sumienną i nienaganną pracę dla dobra Lasów Państwowych. Wyraził także nadzieję, iż będą utrzymywać kontakt z Nadleśnictwem i brać udział we wspólnych spotkaniach.

Czas pożegnania był okazją do przekazania obowiązków nowym pracownikom, zatrudnionym na miejsce szacownych emerytów, którym wręczyli umowy o pracę wspólnie z Nadleśniczym.

Pani Dominice i Panu Markowi życzymy dużo zdrowia i spełnienia marzeń i planów.

                                                                                          Darz Bór!