Wydawca treści Wydawca treści

Ochrona lasu

Wiedza o procesach zachodzących w przyrodzie i kontrola stanu środowiska leśnego pozwalają leśnikom na wczesną diagnozę zagrożeń, mogących wpłynąć negatywnie na stan lasu. Każdego roku podejmują oni działania mające na celu zachowanie trwałości lasu i zwiększenie jego naturalnej odporności na czynniki szkodotwórcze.

 Zagrożenia dzieli się na trzy grupy:
•    biotyczne (np. szkodliwe owady, grzyby patogeniczne, ssaki roślinożerne);
•    abiotyczne – ekstremalne zjawiska atmosferyczne (np. silne wiatry, śnieg, ulewne deszcze, wysokie i niskie temperatury);
•    antropogeniczne – wywołane przez człowieka (np. pożary, zanieczyszczenia przemysłowe, zaśmiecanie lasu).

Dużym problemem leśników są szkody powodowane przez duże ssaki roślinożerne (jelenia, sarnę, daniela).  Najskuteczniejszym sposobem ograniczenia efektów zgryzania pędów oraz ogryzania kory młodych drzewek jest grodzenie upraw. Oprócz tego pojedyncze drzewka  zabezpiecza się poprzez nałożenie na pęd wiodący kępki wełny owczej, której zapach i smak skutecznie zniechęca jeleniowate.  W okresie wczesnowiosennym, kiedy występuje największe zapotrzebowanie na pokarm, szczególnie zagrożone są młodniki sosnowe. W celu uniknięcia spałowania drzewek stojących wykłada się tzw. drzewa zgryzowe. Są to specjalne świeżo ścięte drzewa, które jelenie mogą ogryzać, zwłaszcza w górnych partiach, gdzie kora nie jest jeszcze taka gruba.

Szkody występujące w uprawach i młodnikach w Nadleśnictwie Babki to przede wszystkim szkody od saren. Nadleśnictwo stosuje następujące formy ochrony przed zwierzyną:

·                 grodzenia upraw,

·                 smarowanie preparatami chemicznymi,

·                 palikowanie modrzewia,

·                 wykładanie drzew zgryzowych

·                 stosowanie wełny owczej,

·                 sadzenia domieszkowych gatunków atrakcyjnych dla zwierzyny.

·                 utrzymanie stanu zwierzyny na poziomie ustalonym w wieloletnich Planach Hodowlanych.

Kolejnymi zagrożeniami biotycznymi są szkody powodowane przez szkodniki owadzie. Możemy je podzielić na szkodniki pierwotne, uszkadzające korony. Mogą one zniszczyć całe drzewo lub znacznie je osłabić co umożliwia wnikanie tzw. szkodników wtórnych, żerujących głównie w drewnie.  Od kilku lat w Nadleśnictwie Babki nie ma zagrożenia od szkodników pierwotnych sosny Nie ma także problemu z występowaniem szkodników wtórnych. Stan sanitarny drzewostanów jest dobry. Nękającym szkodnikiem liściożernym jest natomiast zawodnica świerkowa  na plantacjach choinek, jak również  zwójka zieloneczka w drzewostanach dębowych. Nie powodują one jednak znaczących szkód gospodarczych. Przeprowadzone zabiegi chemiczne zwalczania  tych szkodników w latach poprzednich w znacznym stopniu przyczyniły sie do poprawy jakości tych drzewostanów. Z czynników abiotycznych najniebezpieczniejsze są wiatry, oraz przymrozki późne występujące wiosną, które zagrażają głównie młodym drzewkom


Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Oferta edukacyjna

Oferta edukacyjna

Zapraszamy na bezpłatne zajęcia edukacyjne prowadzone przez leśników. Nadleśnictwo Babki w ramach edukacji leśnej oferuje: 

  • zajęcia w Centrum Edukacji i Promocji Drewna,
  • oprowadzanie po ścieżkach przyrodniczych,
  • spotkania w szkołach i przedszkolach. 

Zajęcia w Centrum Edukacji i Promocji Drewna

Centrum Edukacji i Promocji Drewna znajduje się przy siedzibie Nadleśnictwa Babki. Sam budynek wykonano z drewna z zastosowaniem najnowszych technologii w dziedzinie efektywności energetycznej. Wykorzystano ekologiczne rozwiązania, takie jak m.in. panele fotowoltaiczne, pompę ciepła, czy rekuperację. W celu ograniczenia wykorzystania energii elektrycznej zastosowano oświetlenie LED. Centrum jest samowystarczalne energetycznie. Projekt został dofinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na Lata 2014-2020 zgodnie z umową o dofinansowanie Projektu pt. „Budowa Centrum Edukacji i Promocji Drewna wraz z wyposażeniem". Obiekt jest przystosowany dla osób z niepełnosprawnościami. 

Sala ekspozycyjna została wyposażona w zestaw urządzeń do mappingu. Dowiemy się tam, jak wygląda cykl życia lasu i jaką rolę w nim pełni leśnik oraz z jakich warstw składa się las. W sali znajdują się również dwa kioski multimedialne dostępne dla odwiedzających, dzięki którym mogą utrwalać wiedzę aktywnie i samodzielnie. Kioski multimedialne oraz pomoce dydaktyczne dostosowane są dla osób słabowidzących. 

Zagadnienia podejmowane na zajęciach będą dotyczyć cyklu życia lasu i zrównoważonej gospodarki leśnej oraz najbardziej ekologicznego surowca, jakim jest drewno! Zajęcia prowadzone będą również w formie warsztatów "Zrób to sam". Możliwy jest także spacer po ścieżce edukacyjnej przy Nadleśnictwie. 

Ile zastosowań ma drewno? Czy uda nam się zliczyć je wszystkie? Przekonajcie się sami i zarezerwujcie wizytę w Centrum na stronie internetowej: cyklzycialasu.pl

Przy rezerwacji pamiętajmy, że maksymalna liczba uczestników wynosi 30 osób. Zajecia zaczynają się o godzinie 10:00 i trwają do 11:30 (inna długość trwania zajęć możliwa po wcześniejszym ustaleniu z pracownikiem). Przypominamy, że zajęcia są bezpłatne.  

Oprowadzanie po ścieżkach przyrodniczych

Zapraszamy grupy przedszkolne, szkolne oraz rodziców z dziećmi do odwiedzenia ścieżek przyrodniczych. Uczestnictwo możliwe jest po dokonaniu rezerwacji. 

Ścieżka przyrodnicza Kraina Modrej Przygody

Ścieżka ma charakter interaktywny. Wyposażenie poszczególnych punktów tematycznych umożliwia uczestnikom edukacji wielozmysłowy kontakt z eksponatami. Dużą atrakcją ścieżki jest wystawa naturalnych gniazd dużych ptaków, m.in. bielika i bociana czarnego. Na terenie szkółki znajduje się izba leśna wyposażona w sprzęt multimedialny oraz liczne pomoce dydaktyczne. Dodatkową atrakcją jest dwupoziomowe jezioro Modre, które można podziwiać z pomostu widokowego. Długość ścieżki wynosi około 2 km a czas zwiedzania 3-4 godziny. Obiekt zlokalizowany jest w leśnictwie Odrzykożuch.

Rezerwacja zajęć w izbie edukacyjnej na ścieżce przyrodniczej "Kraina Modrej Przygody" możliwa jest pod numerem telefonu: 694-447-488. 

Ścieżka przyrodnicza Łękno

Ścieżka przebiega przez teren leśnictwa Łękno i przebiega wokół jeziora o tej samej nazwie. Na trasie spotkać można trzy okazałe dęby (pomniki przyrody), a dodatkową atrakcją jest zlokalizowany na samym początku trasy wigwam, który posłużyć może za schronienie i miejsce piknikowe. Długość ścieżki wynosi około 3 km, a czas zwiedzania ok. 3 godziny. 

Prosimy o wcześniejsze umówienie zajęć przez kontakt telefoniczny pod numerem: 696-448-150. 

Spotkania w szkołach i przedszkolach

Edukacja leśna - nie tylko w lesie! Na spotkania w szkołach i przedszkolach z edukatorem prosimy umawiać się mailowo. 

Dane do kontaktu: 

Anna Kowalczyk
 
anna.kowalczyk@poznan.lasy.gov.pl
 
 
Zachęcamy do obejrzenia filmu promocyjno-edukacyjnego naszego nadleśnictwa!