Wydawca treści Wydawca treści

Ochrona gatunkowa

Ochrona gatunkowa dotyczy najcenniejszych, unikatowych i rzadkich przedstawicieli flory i fauny. W Polsce ochroną ścisłą objętych jest 584 gatunków roślin, 90 gatunków grzybów i 732 gatunków zwierząt, 65 % gatunków dzikiej flory i fauny Polski to gatunki leśne

Ochrona gatunkowa obejmuje okazy gatunków oraz siedliska i ostoje roślin, zwierząt i grzybów.

Na terenie Nadleśnictwa Babki stwierdzono dotychczas: 2 gatunki grzybów objętych ochroną gatunkową, 23 gatunki roślin, 27 gatunków owadów, 3 gatunki ryb, 12 gatunków płazów, 5 gatunków gadów, 143 gatunki ptaków oraz 20 gatunków ssaków.

 

W drzewostanach Nadleśnictwa Babki zlokalizowanych jest 21 miejsc rozrodu i regularnego przebywania (gniazdowania): bociana czarnego (7 stref), bielika (2 strefy), kani rudej (8 strefa) i kani czarnej (4 strefa).

 

W latach 2006 i 2007, na terenach Lasów Państwowych przeprowadzono inwentaryzację wybranych siedlisk oraz gatunków roślin i zwierząt.

 

W wyniku inwentaryzacji przyrodniczej siedlisk leśnych  Natura 2000 na terenie Nadleśnictwa Babki wyróżniono osiem na łącznej powierzchni 1 245,28 ha oraz pięć typów siedlisk nieleśnych o  powierzchni 135,06 ha.

 

 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Nowy las w Drapałce

Nowy las w Drapałce

Nasze zaproszenie do wspólnej akcji sadzenia lasu spotkało się z bardzo dużym odzewem.

W ostatnią sobotę marca mieszkańcy Daszewic i Kamionek wraz z pracownikami Nadleśnictwa Babki wzięli udział w spotkaniu poświęconemu sadzeniu lasu.

Po przywitaniu i krótkim instruktażu sadzenia, leśnicy razem z mieszkańcami  zabrali się do wspólnej pracy.

Śmiało można powiedzieć, że nikt się nie oszczędzał. Efekty naszej wspólnej pracy mieszkańcy ul. Przy Lesie w Kamionkach, będą mogli obserwować przez długie lata.

Zarówno pogoda jak i nastroje dopisywały. Wspólna praca przeplatana była rozmowami, o lasach i ich oddziaływaniu na środowisko w którym żyjemy.

Na zakończenie organizatorzy zaprosili wszystkich na mały poczęstunek przy ognisku.

O naszej wspólnej akcji przeczytacie również na ósmej stronie najnowszego wydania czasopisma "Kórniczanin".

Za mile spędzony czas dziękujemy, darz bór!