Wydawca treści Wydawca treści

Obiekty edukacyjne

 

Centrum Edukacji i Promocji Drewna 

Centrum Edukacji i Promocji Drewna znajduje się przy siedzibie Nadleśnictwa Babki. Sam budynek wykonano z drewna z zastosowaniem najnowszych technologii w dziedzinie efektywności energetycznej. Wykorzystano ekologiczne rozwiązania, takie jak m.in. panele fotowoltaiczne, pompę ciepła, czy rekuperację. W celu ograniczenia wykorzystania energii elektrycznej zastosowano oświetlenie LED. Centrum jest samowystarczalne energetycznie. Projekt został dofinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na Lata 2014-2020 zgodnie z umową o dofinansowanie Projektu pt. „Budowa Centrum Edukacji i Promocji Drewna wraz z wyposażeniem". Obiekt jest przystosowany dla osób z niepełnosprawnościami. 

Sala ekspozycyjna została wyposażona w zestaw urządzeń do mappingu. Dowiemy się tam, jak wygląda cykl życia lasu i jaką rolę w nim pełni leśnik oraz z jakich warstw składa się las. W sali znajdują się również dwa kioski multimedialne dostępne dla odwiedzających, dzięki którym mogą utrwalać wiedzę aktywnie i samodzielnie. Kioski multimedialne oraz pomoce dydaktyczne dostosowane są dla osób słabowidzących. 

Zagadnienia podejmowane na zajęciach będą dotyczyć cyklu życia lasu i zrównoważonej gospodarki leśnej oraz najbardziej ekologicznego surowca, jakim jest drewno! Zajęcia prowadzone będą również w formie warsztatów "Zrób to sam". Możliwy jest także spacer po ścieżce edukacyjnej przy Nadleśnictwie. 

Wizytę można zarezerwować na stronie internetowej: cyklzycialasu.pl.

Kraina Modrej Przygody, izba edukacyjna

Na terenie szkółki leśnej Odrzykożuch znajduje się izba edukacyjna wyposażona w sprzęt multimedialny oraz liczne pomoce dydaktyczne. Zachęcamy do odwiedzenia ścieżki przyrodniczej "Kraina Modrej Przygody", której wyposażenie poszczególnych punktów tematycznych umożliwia uczestnikom edukacji wielozmysłowy kontakt z eksponatami. Dużą atrakcją ścieżki jest wystawa naturalnych gniazd dużych ptaków, m.in. bielika i bociana czarnego. 

Długość ścieżki wynosi około 2 km a czas zwiedzania 3-4 godziny. Obiekt zlokalizowany jest w leśnictwie Odrzykożuch.

Rezerwacja zajęć w izbie edukacyjnej na ścieżce przyrodniczej "Kraina Modrej Przygody" możliwa jest pod numerem telefonu: 694-447-488. 

Ścieżka przyrodnicza Łękno, wigwam

Ścieżka przyrodnicza przebiega przez teren leśnictwa Łękno i przebiega wokół jeziora o tej samej nazwie, gdzie na początku trasy dużym zainteresowaniem cieszy się wigwam, w którym mogą odbywać się spotkania edukacyjne, może posłużyć za schronienie, czy miejsce piknikowe. Długość ścieżki edukacyjnej wynosi ok. 3 km, a czas zwiedzania ok. 3 godziny. 

Prosimy o wcześniejsze umówienie zajęć przez kontakt telefoniczny pod numerem: 530-631-406.

 

 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Dramatyczna sytuacja po przejściu nawałnic

Dramatyczna sytuacja po przejściu nawałnic

Wieczorem 11 sierpnia 2017 r. przez tereny Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu przeszły burze połączone z silnymi opadami deszczu i huraganem. W nawałnicach ucierpiały lasy położone na terenie aż 4 nadleśnictw: Jarocin, Piaski, Czerniejewo oraz najbardziej dotknięte klęską nadleśnictwo Gniezno.

Leśnicy oceniają właśnie straty w drzewostanach i infrastrukturze oraz udrożniają główne szlaki komunikacyjne wraz z jednostkami państwowej i ochotniczej straży pożarnej.

Wstępne szacunki gnieźnieńskich leśników mówią o zniszczonych 3 tys. ha lasu i szacunkowej masie około 800 tys m3 drewna. Jest to ilość drewna planowana do wycięcia w normalnych warunkach w ciągu 10 lat! Szkody mają charakter wielkopowierzchniowy.

Koordynacje nad działaniami poszczególnych nadleśnictw sprawuje dyrektor RDLP w Poznaniu Tomasz Markiewicz.

W nadleśnictwie Gniezno został ogłoszony zakaz wstępu do lasu obowiązujący do odwołania. Leśnicy apelują o przestrzeganie zakazu ze względu na realne zagrożenie życia spowodowane przez połamane i powalone drzewa.

To największa klęska w historii polskich lasów. Łącznie w skali kraju oszacowano do tej pory 7,7 mln m3 powalonych drzew, co daje 38 tys. ha do ponownego odnowienia. Skalę zniszczeń prezentuje mapa. Szacowanie szkód wciąż trwa.

https://www.youtube.com/watch?v=rrMKweRbwE0