Wydawca treści Wydawca treści

Łowiectwo

Gospodarka łowiecka na terenie nadleśnictwa prowadzona jest w 14 obwodach łowieckich dzierżawionych przez 12 Kół Łowieckich. Całkowita powierzchnia dzierżawiona wynosi 56366 ha, w tym udział gruntów leśnych wynosi 26,25 % (14798 ha).

Teren Nadleśnictwa Babki wchodzi w skład Rejonów Hodowlanych - „ IV – Konstantynowo'' (13 obwodów) oraz „ I - Łopuchówko ‘' (1 obwód ).

Tereny leśne nadleśnictwa są miejscem przebywania licznych populacji zwierzyny – głównie jelenia ,daniela , sarny oraz dzika.

Do zadań nadleśnictwa w ramach gospodarki łowieckiej należy współpraca z kołami łowickimi w zakresie :

- dokonywania ścisłej inwentaryzacji zwierzyny

- opiniowania i zatwierdzania rocznych planów łowieckich

- poprawiania warunków bytowania zwierzyny

Zasadniczym celem prowadzonej gospodarki łowieckiej jest zachowanie występującej zwierzyny jako integralnej części środowiska leśnego.

            .


Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Oferta edukacyjna

Oferta edukacyjna

Zapraszamy na bezpłatne zajęcia edukacyjne prowadzone przez leśników. Nadleśnictwo Babki w ramach edukacji leśnej oferuje: 

  • zajęcia w Centrum Edukacji i Promocji Drewna,
  • oprowadzanie po ścieżkach przyrodniczych,
  • spotkania w szkołach i przedszkolach. 

Zajęcia w Centrum Edukacji i Promocji Drewna

Centrum Edukacji i Promocji Drewna znajduje się przy siedzibie Nadleśnictwa Babki. Sam budynek wykonano z drewna z zastosowaniem najnowszych technologii w dziedzinie efektywności energetycznej. Wykorzystano ekologiczne rozwiązania, takie jak m.in. panele fotowoltaiczne, pompę ciepła, czy rekuperację. W celu ograniczenia wykorzystania energii elektrycznej zastosowano oświetlenie LED. Centrum jest samowystarczalne energetycznie. Projekt został dofinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na Lata 2014-2020 zgodnie z umową o dofinansowanie Projektu pt. „Budowa Centrum Edukacji i Promocji Drewna wraz z wyposażeniem". Obiekt jest przystosowany dla osób z niepełnosprawnościami. 

Sala ekspozycyjna została wyposażona w zestaw urządzeń do mappingu. Dowiemy się tam, jak wygląda cykl życia lasu i jaką rolę w nim pełni leśnik oraz z jakich warstw składa się las. W sali znajdują się również dwa kioski multimedialne dostępne dla odwiedzających, dzięki którym mogą utrwalać wiedzę aktywnie i samodzielnie. Kioski multimedialne oraz pomoce dydaktyczne dostosowane są dla osób słabowidzących. 

Zagadnienia podejmowane na zajęciach będą dotyczyć cyklu życia lasu i zrównoważonej gospodarki leśnej oraz najbardziej ekologicznego surowca, jakim jest drewno! Zajęcia prowadzone będą również w formie warsztatów "Zrób to sam". Możliwy jest także spacer po ścieżce edukacyjnej przy Nadleśnictwie. 

Ile zastosowań ma drewno? Czy uda nam się zliczyć je wszystkie? Przekonajcie się sami i zarezerwujcie wizytę w Centrum na stronie internetowej: cyklzycialasu.pl

Przy rezerwacji pamiętajmy, że maksymalna liczba uczestników wynosi 30 osób. Zajecia zaczynają się o godzinie 10:00 i trwają do 11:30 (inna długość trwania zajęć możliwa po wcześniejszym ustaleniu z pracownikiem). Przypominamy, że zajęcia są bezpłatne.  

Oprowadzanie po ścieżkach przyrodniczych

Zapraszamy grupy przedszkolne, szkolne oraz rodziców z dziećmi do odwiedzenia ścieżek przyrodniczych. Uczestnictwo możliwe jest po dokonaniu rezerwacji. 

Ścieżka przyrodnicza Kraina Modrej Przygody

Ścieżka ma charakter interaktywny. Wyposażenie poszczególnych punktów tematycznych umożliwia uczestnikom edukacji wielozmysłowy kontakt z eksponatami. Dużą atrakcją ścieżki jest wystawa naturalnych gniazd dużych ptaków, m.in. bielika i bociana czarnego. Na terenie szkółki znajduje się izba leśna wyposażona w sprzęt multimedialny oraz liczne pomoce dydaktyczne. Dodatkową atrakcją jest dwupoziomowe jezioro Modre, które można podziwiać z pomostu widokowego. Długość ścieżki wynosi około 2 km a czas zwiedzania 3-4 godziny. Obiekt zlokalizowany jest w leśnictwie Odrzykożuch.

Rezerwacja zajęć w izbie edukacyjnej na ścieżce przyrodniczej "Kraina Modrej Przygody" możliwa jest pod numerem telefonu: 694-447-488. 

Ścieżka przyrodnicza Łękno

Ścieżka przebiega przez teren leśnictwa Łękno i przebiega wokół jeziora o tej samej nazwie. Na trasie spotkać można trzy okazałe dęby (pomniki przyrody), a dodatkową atrakcją jest zlokalizowany na samym początku trasy wigwam, który posłużyć może za schronienie i miejsce piknikowe. Długość ścieżki wynosi około 3 km, a czas zwiedzania ok. 3 godziny. 

Prosimy o wcześniejsze umówienie zajęć przez kontakt telefoniczny pod numerem: 696-448-150. 

Spotkania w szkołach i przedszkolach

Edukacja leśna - nie tylko w lesie! Na spotkania w szkołach i przedszkolach z edukatorem prosimy umawiać się mailowo. 

Dane do kontaktu: 

Anna Kowalczyk
 
anna.kowalczyk@poznan.lasy.gov.pl
 
 
Zachęcamy do obejrzenia filmu promocyjno-edukacyjnego naszego nadleśnictwa!