Przejdź do treści

Wydawca treści Wydawca treści

Lasy Nadleśnictwa

Nadleśnictwo Babki zarządza w imieniu Skarbu Państwa lasami państwowymi o powierzchni 12 271 ha oraz sprawuje nadzór w imieniu starostów nad lasami niepaństwowymi na 1 422 ha.

    
Lasy położone są w samym centrum Wielkopolski między 16o52'21" a 17o11'29" długości geograficznej wschodniej oraz 52o05'40" a 52o27'40'' szerokości geograficznej północnej.

Granicę zachodnią i południową nadleśnictwa stanowi rzeka Warta, wschodnią wyznacza Struga Średzka, natomiast północną – rzeka Główna.

Przez teren nadleśnictwa przepływają również Głuszynka, Michałówka i Cybina.

Główną atrakcją turystyczną tego terenu jest Rogalin. Słynie z wiekowych dębów rogalińskich, kozioroga dębosza, nadwarciańskich łęgów oraz pałacu z galerią znaną na całym świecie. Jest tu też krypta, w której spoczywają przedstawiciele rodu Raczyńskich z ostatnim potomkiem linii męskiej, Edwardem Bernardem, prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie, który zmarł w 1993 roku.

Oprócz pięknej przyrody na turystów odwiedzających tereny Nadleśnictwa Babki czeka wiele atrakcji. Zaniemyśl z wyspą Edwarda, która swoje imię zawdzięcza byłemu właścicielowi – Edwardowi Raczyńskiemu, założycielowi obecnej Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu. Podarował on miastu swoje zbiory wraz z budynkiem. Jest to pierwsza biblioteka publiczna w Wielkopolsce, która służy czytelnikom po dziś dzień.

Kórnik słynie z zamku, arboretum i siedziby Instytutu Dendrologii Polskiej Akademii Nauk.

W maju w Arboretum Kórnickim – największym i najstarszym arboretum w Polsce, organizowane są imprezy edukacyjno – przyrodnicze, w czasie których można podziwiać wspaniałe kompozycje kwitnących magnolii, bzów, azalii i różaneczników

 Lasy nadleśnictwa są w większości lasami podmiejskimi. Wyjątkiem jest Leśnictwo Kobylepole, które mieści się w dużej swej części na terenie Poznania i jako jedyne ma swą siedzibę w mieście.

Tereny leśne stanowią zaplecze dla rekreacji i wypoczynku mieszkańców całej aglomeracji poznańskiej. Nasze lasy odwiedzają zbieracze grzybów i jagód, spacerowicze, rowerzyści, jeźdźcy oraz inni miłośnicy odpoczynku na łonie natury.

Lasy nadleśnictwa są otwarte dla wszystkich pod warunkiem poszanowania istniejącej tam przyrody i zachowania spokoju.

 

Zapraszamy Państwa do odwiedzenia pięknych i urokliwych terenów Nadleśnictwa Babki.
 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Jak palić drewnem dobrze i bez smogu

Jak palić drewnem dobrze i bez smogu

 

Drewno to surowiec odnawialny. W procesie jego spalania powstaje mało popiołu, który sam w sobie jest naturalnym nawozem, a bilans dwutlenku węgla jest zerowy – wydziela się go tyle, ile drzewo pochłonęło podczas wzrostu.

By spalanie drewna było jak najbardziej efektywne, konieczne jest jego wcześniejsze sezonowanie, czyli zapewnienie drewnu odpowiednich warunków do przesuszania. Drewno powinno być sezonowane przez minimum rok, a jeśli to możliwe - dłużej. Ma wówczas więcej czasu na przeschnięcie, a co za tym idzie, wzrasta wydajność jego spalania.  Palenie suchym drewnem jest najzdrowsze dla środowiska, dym z takiego drewna jest przezroczysty.

O tym jak dobrze palić drewnem dowiesz się z poniższego odcinka cyklu Oblicza Lasów:

https://www.youtube.com/watch?time_continue=3&v=Mv0rYjTsKdk

 

 

Chcąc uzyskać materiał opałowy najwyższej jakości, już teraz warto zabezpieczyć odpowiednią ilość drewna na kolejny sezon grzewczy.

W Nadleśnictwie Babki sprzedaż drewna opałowego odbywa się w każdym leśnictwie. Najlepiej wybrać się do leśniczówki znajdującej się najbliżej naszego miejsca zamieszkania, wówczas koszty przewozu mogą zostać zminimalizowane. Kontakty do leśniczych można znaleźć w zakładce KONTAKT.
Ceny za drewno opałowe podawane są za 1 metr sześcienny (1m3).  W mowie potocznej zwykle posługujemy się terminologią „metr” – mając na uwadze metr przestrzenny (1mp) , czyli to co widzimy na gruncie, w wymiarze 1m długości x 1 metr szerokości x 1 metr wysokości. Tymczasem leśnicy, chcąc sprzedawać samo drewno, bez powietrza, które przecież znajduje się w takim stosie, stosują tzw. przelicznik w wysokości 0,65.

Zatem 1mp (metr przestrzenny) = 0,65 m3 (metra sześciennego).

CENNIK DREWNA OPAŁOWEGO (przykładowe gatunki)

SORTYMENT CENA BRUTTO ZA 1 M3 CENA BRUTTO ZA 1 MP
sosna 118,80 77,22
dąb, grab, akacja 183,60 119,34
brzoza 162,00 105,30
topola, lipa 108,00 70,20

 

CENNIK DREWNA POZYSKANEGO SAMOWYROBEM

RODZAJ DREWNA CENA BRUTTO ZA 1 M3 CENA BRUTTO ZA 1 MP
drewno M2 pozyskane samowyrobem
iglaste 43,20 28,08
liściaste 64,80 42,12
drewno S4 pozyskane samowyrobem
iglaste 70,20 45,63
liściaste twarde 97,20 63,18
liściaste miękkie 54,00 35,10