Wydawca treści Wydawca treści

Informacja dla użytkowników działek

Informacja

dla użytkowników ogrodów działkowych „Leśna Polana" w Garbach
w sprawie tzw. „przekazywania" działki innej osobie
W sytuacjach, w których dotychczasowy dzierżawca nie jest zainteresowany dalszym korzystaniem z działki objętej umową dzierżawy i chciałby, aby nowa umowa dzierżawy została zawarta ze wskazaną przez niego osobą, należy postępować w następujący sposób.
Dotychczasowy dzierżawca powinien wystąpić do Nadleśnictwa Babki z wnioskiem o rozwiązanie umowy dzierżawy za porozumieniem stron, w którym wskazana zostanie osoba zainteresowana zawarciem nowej umowy dzierżawy. Wniosek powinien zawierać adnotację Stowarzyszenia Działkowców „Leśna Polana" o niezaleganiu przez dzierżawcę z płatnościami na rzecz tego Stowarzyszenia.
Równocześnie osoba zainteresowana zawarciem nowej umowy dzierżawy powinna wystąpić z wnioskiem do Nadleśnictwa Babki o zawarcie umowy dzierżawy. Wniosek powinien zawierać adnotację Stowarzyszenia Działkowców „Leśna Polana" o braku sprzeciwu wobec osoby nowego dzierżawcy.
Formularze obu wniosków są dostępne na stronie internetowej Nadleśnictwa Babki, a także w siedzibie Stowarzyszenia Działkowców „Leśna Polana".
Oba wnioski powinny zostać przesłane na adres Nadleśnictwa Babki: Babki 2, 61-160 Poznań lub złożone w sekretariacie Nadleśnictwa.
Przed przekazaniem działki kolejnemu dzierżawcy umowa z dotychczasowym dzierżawcą powinna zostać rozwiązana za porozumieniem stron. Porozumienie zostanie zaś spisane dopiero w momencie uregulowania przez dzierżawcę wszelkich należności wobec Wydzierżawiającego (Nadleśnictwa Babki), jak i wobec Stowarzyszenia Działkowców „Leśna Polana".
Konsekwencją zawarcia porozumienia o rozwiązaniu umowy będzie spisanie protokołu zdawczo-odbiorczego pomiędzy dotychczasowym dzierżawcą a Nadleśnictwem Babki.
Wszelkie czynności dokonywane z pominięciem wcześniejszego rozwiązania umowy dzierżawy (nieformalna „sprzedaż" działki, tzw. „przekazanie" działki lub inne) są bezskuteczne i nie zwalniają dzierżawcy z obowiązków wynikających z umowy dzierżawy.
Kilka razy w roku, w terminach wyznaczonych z odpowiednim wyprzedzeniem przez Nadleśnictwo Babki, dokonywane będą czynności: protokolarnego wydania działki przez ustępującego dzierżawcę połączone z zawarciem porozumienia o rozwiązaniu umowy dzierżawy oraz ze spisaniem umowy dzierżawy z nowym dzierżawcą i przekazaniem mu działki również za spisaniem protokołu zdawczo-odbiorczego. Wszystkie te czynności powinny być dokonane tego samego dnia.
Wzór porozumienia o rozwiązaniu umowy dzierżawy za porozumieniem stron oraz wzór umowy dzierżawy również są dostępne na stronie internetowej Nadleśnictwa Babki i w siedzibie Stowarzyszenia Działkowców „Leśna Polana".
Uwaga! Powyższa informacja nie dotyczy sytuacji, w której dzierżawca chce, aby do umowy dzierżawy przestąpiła jeszcze jedna osoba. Odtąd obie te osoby (współdzierżawcy) będą wykonywać umowę dzierżawy. Powyższe wymaga zmiany umowy dzierżawy w formie aneksu do umowy. Zamiar spisania aneksu należy zgłosić Nadleśnictwu Babki.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

OŚWIADCZENIE

OŚWIADCZENIE

W ostatnią sobotę jeden z rowerzystów zauważył w stosie drewna znajdującym się na terenie leśnictwa Drapałka w Nadleśnictwie Babki wałek z dziuplą, w której - według jego relacji i zdjęć - były dwa pisklęta dzięcioła czarnego. Niespełna 30 minut po otrzymaniu tego zgłoszenia, leśniczy pojechał na wskazane miejsce. Odnalazł wałek drewna z dziuplą, jednak bez piskląt. Nie było też żadnych śladów, które mogłyby pomóc wyjaśnić, co stało się z ptakami.

Drewno z tego stosu zostało pozyskane harwesterem. Regułą jest, że przy wyznaczeniu na danej powierzchni planowanych prac drzew do wycięcia, pomijamy drzewa z dziuplami oraz martwe i pozostawiamy je do naturalnego rozpadu. Potwierdzają to załączone zdjęcia, wykonane w poniedziałek w czasie kontroli w tym miejscu, zleconej przez dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu. Niestety, mimo zachowania wymaganych procedur, w przypadku tego pojedynczego drzewa z dziuplą popełniliśmy błąd. Gdyby tylko dziupla została dostrzeżona, drzewo to na pewno nie zostałoby wycięte. Przepraszamy! 

Jest nam przykro z powodu zaistniałej sytuacji, to nie powinno się wydarzyć. Bardzo przepraszamy wszystkich, których historia dzięciołów poruszyła. Las to nie jedynie miejsce naszej pracy, ale miejsce, które kochamy i staramy się o nie dbać jak najlepiej w interesie nas wszystkich. Dołożymy wszelkich starań, żeby taki błąd więcej się nie powtórzył. Dziękujemy też wspomnianej osobie, która od razu nas o tym poinformowała. Taka współpraca pomaga nam doskonalić działanie i ograniczać do minimum ryzyko popełnienia podobnych błędów w przyszłości – z korzyścią dla przyrody i nas wszystkich.

Podkreślamy, że ochrona i zachowanie cennych gatunków roślin i zwierząt oraz zapewnienie trwałości i różnorodności biologicznej lasu, jest dla nas priorytetem. Dowodem niech będzie fakt, że przy pełnej akceptacji Lasów Państwowych toczą się obecnie rozmowy na temat powiększenia o prawie 300 ha obszaru rezerwatu Czeszewski Las w Nadleśnictwie Jarocin (również RDLP w Poznaniu). Miejsce to znane jest z zagęszczenia dzięciołów na poziomie porównywalnym z Białowieskim Parkiem Narodowym.

Robert Okińczyc
nadleśniczy Nadleśnictwa Babki