Wydawca treści Wydawca treści

Hodowla lasu

Podstawowym zadaniem hodowli lasu jest zachowanie i wzbogacanie lasów istniejących (odnawianie) oraz tworzenie nowych (zalesianie), z respektowaniem warunków przyrodniczych i procesów naturalnych

Hodowla lasu obejmuje zbiór i przechowywanie nasion drzew, produkcję sadzonek na szkółkach, zakładanie oraz pielęgnację i ochronę upraw leśnych oraz drzewostanów.

Hodowla lasu korzysta z dorobku nauk przyrodniczych, m.in. klimatologii, gleboznawstwa, botaniki czy fizjologii roślin. W pracach hodowlanych leśnicy dążą do dostosowania składu gatunkowego lasu do siedliska. Dzięki temu las jest bardziej odporny na zagrożenia.

Las, jeśli nie powstał w sposób naturalny, jest sadzony przez leśników. Sadzonki hoduje się w szkółkach. Uprawy są poddawane zabiegom pielęgnacyjnym i ochronnym. Mają one stworzyć optymalne warunki wzrostu dla drzew najbardziej pożądanych w składzie gatunkowym rosnącego drzewostanu. Ostatnim elementem hodowli jest wycinka drzew dojrzałych, tak aby możliwe było odnowienie lasu, w sposób optymalny dla wymagań rosnących gatunków drzew.

Przeczytaj więcej na stronie www.lasy.gov.pl
Zadania  z  hodowli lasu realizowane są zgodnie z obowiązującym „Planem Urządzenia Nadleśnictwa Babki". Średnioroczne zadania dla nadleśnictwa przedstawiają się następująco:
- Odnowienia i zalesienia 125 ha. W ostatnich latach w n-ctwie znacznie wzrósł udział odnowień po rębniach złożonych. Na powierzchniach zróżnicowanych pod względem glebowym i wilgotnościowym stosuje się oprócz gatunków głównych bogaty wachlarz gatunków domieszkowych dążąc do maksymalnego wykorzystania mikrosiedlisk. W odnowieniach  wykorzystuje się istniejące samosiewy i kępy podrostów. Rocznie uznaje się około 5 ha odnowień  naturalnych.
 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Jesień na Łęgach Mechlińskich

Jesień na Łęgach Mechlińskich

W niedzielę 1 października b.r. na terenie leśnictwa Mechlin, odbył się festyn: JESIEŃ NA ŁĘGACH MECHLIŃSKICH”.

       Ta cykliczna impreza rozpoczęła się od Mszy Świętej przy krzyżu Skrzydlewskiego nad Wartą. Po krótkiej uroczystości wszyscy uczestnicy, w tym rzesza mieszkańców powiatu średzkiego miała możliwość skorzystania z wielu atrakcji przewidzianych w programie imprezy.

       Czas pomiędzy pokazem tresury psa policyjnego, pokazem podstawowego wyszkolenia jeździeckiego oraz popisami akrobatycznymi – dżygitówką umilały występy zespołów muzycznych oraz uczniów Szkoły Podstawowej z Dąbrowy.

        Niezwykle cieszy nas duże zainteresowanie z jakim spotkała się wystawa plenerowa Nadleśnictwa Babki. Składała się ona między innymi  z wystawy trofeów łowieckich oraz galerii zdjęć Zbigniewa Jasielskiego.      

               Oprócz uczty kulturalnej, organizatorzy pomyśleli również o podniebieniach gości. Punkty gastronomiczne zadbały o to, żeby nikt nie był głodny. Szczególnym zainteresowaniem, około pięciuset biesiadników, cieszyło się stanowisko Koła Łowieckiego nr 73 ,,KOGUT” z Kórnika, serwującego pieczone daniele.

               Już dziś zapraszamy wszystkich do odwiedzenia nas w przyszłym roku. Mamy nadzieję, że pogoda dopisze a grono gości, chcących poznawać uroki Nadleśnictwo Babki będzie jeszcze większe.

 

 

Zdjęcia: Krzysztof Ratajczak - Tygodnik Śremski.