Wydawca treści Wydawca treści

Ekosystemy reprezentatywne

Jako ekosystemy reprezentatywne wyznaczane są powierzchnie w stanie naturalnym lub maksymalnie zbliżonym do naturalnego. Na tych obszarach nie prowadzi się działań gospodarczych. Ma to na celu zachowanie zachodzących w nich naturalnych procesów ekologicznych. Wyjątkiem są zabiegi podnoszące walory przyrodnicze ekosystemów reprezentatywnych np. polegające na wycinaniu obcych gatunków drzew i krzewów.

 

Procedura wyznaczenia ekosystemów reprezentatywnych w Nadleśnictwie Babki została zrealizowana na podstawie konsultacji społecznych, które prowadzono w oparciu o informacje zamieszczone na stronie internetowej. W trakcie prowadzonych konsultacji nie zostały zgłoszone żadne uwagi.

Nadleśnictwo Babki wyznaczyło na swoim obszarze następujące ekosystemy reprezentatywne (referencyjne):

 

Rezerwaty przyrody 23,86 ha
Użytki ekologiczne 31,21 ha
Wybrane strefy ochrony całorocznej zwierząt     109,93 ha
Wybrane siedliska przyrodnicze w stanie zachowania A 14,07 ha
Wybrane siedliska przyrodnicze w stanie zachowania B i C 106,14 ha
Siedliska nieleśne 4,03 ha
Grunty pozostawione do naturalnej sukcesji 78,53 ha
Kępy ekologiczne pozostawione do naturalnego rozpadu 45,99 ha
Bagna 56,07 ha
Miejsca występowania gatunków chronionych 11,79 ha
Wybrane drzewostany uszkadzane przez bobry 63,04 ha
Powierzchnie wyłączone z użytkowania z innych przyczyn 25,04 ha
Ogółem 569,70 ha
 

Powierzchnia ekosystemów reprezentatywnych może ulegać zmianie, gdyż dane są aktualizowane. Osobą do kontaktu w sprawie identyfikacji ekosystemów reprezentatywnych w Nadleśnictwie Babki jest Maciej Chudzik Tel.: 61 8788 075 w. 21, adres e-mail: maciej.chudzik@poznan.lasy.gov.pl .

 

 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

OŚWIADCZENIE

OŚWIADCZENIE

W ostatnią sobotę jeden z rowerzystów zauważył w stosie drewna znajdującym się na terenie leśnictwa Drapałka w Nadleśnictwie Babki wałek z dziuplą, w której - według jego relacji i zdjęć - były dwa pisklęta dzięcioła czarnego. Niespełna 30 minut po otrzymaniu tego zgłoszenia, leśniczy pojechał na wskazane miejsce. Odnalazł wałek drewna z dziuplą, jednak bez piskląt. Nie było też żadnych śladów, które mogłyby pomóc wyjaśnić, co stało się z ptakami.

Drewno z tego stosu zostało pozyskane harwesterem. Regułą jest, że przy wyznaczeniu na danej powierzchni planowanych prac drzew do wycięcia, pomijamy drzewa z dziuplami oraz martwe i pozostawiamy je do naturalnego rozpadu. Potwierdzają to załączone zdjęcia, wykonane w poniedziałek w czasie kontroli w tym miejscu, zleconej przez dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu. Niestety, mimo zachowania wymaganych procedur, w przypadku tego pojedynczego drzewa z dziuplą popełniliśmy błąd. Gdyby tylko dziupla została dostrzeżona, drzewo to na pewno nie zostałoby wycięte. Przepraszamy! 

Jest nam przykro z powodu zaistniałej sytuacji, to nie powinno się wydarzyć. Bardzo przepraszamy wszystkich, których historia dzięciołów poruszyła. Las to nie jedynie miejsce naszej pracy, ale miejsce, które kochamy i staramy się o nie dbać jak najlepiej w interesie nas wszystkich. Dołożymy wszelkich starań, żeby taki błąd więcej się nie powtórzył. Dziękujemy też wspomnianej osobie, która od razu nas o tym poinformowała. Taka współpraca pomaga nam doskonalić działanie i ograniczać do minimum ryzyko popełnienia podobnych błędów w przyszłości – z korzyścią dla przyrody i nas wszystkich.

Podkreślamy, że ochrona i zachowanie cennych gatunków roślin i zwierząt oraz zapewnienie trwałości i różnorodności biologicznej lasu, jest dla nas priorytetem. Dowodem niech będzie fakt, że przy pełnej akceptacji Lasów Państwowych toczą się obecnie rozmowy na temat powiększenia o prawie 300 ha obszaru rezerwatu Czeszewski Las w Nadleśnictwie Jarocin (również RDLP w Poznaniu). Miejsce to znane jest z zagęszczenia dzięciołów na poziomie porównywalnym z Białowieskim Parkiem Narodowym.

Robert Okińczyc
nadleśniczy Nadleśnictwa Babki