Wydawca treści Wydawca treści

Ekosystemy reprezentatywne

Jako ekosystemy reprezentatywne wyznaczane są powierzchnie w stanie naturalnym lub maksymalnie zbliżonym do naturalnego. Na tych obszarach nie prowadzi się działań gospodarczych. Ma to na celu zachowanie zachodzących w nich naturalnych procesów ekologicznych. Wyjątkiem są zabiegi podnoszące walory przyrodnicze ekosystemów reprezentatywnych np. polegające na wycinaniu obcych gatunków drzew i krzewów.

 

Procedura wyznaczenia ekosystemów reprezentatywnych w Nadleśnictwie Babki została zrealizowana na podstawie konsultacji społecznych, które prowadzono w oparciu o informacje zamieszczone na stronie internetowej. W trakcie prowadzonych konsultacji nie zostały zgłoszone żadne uwagi.

Nadleśnictwo Babki wyznaczyło na swoim obszarze następujące ekosystemy reprezentatywne (referencyjne):

 

Rezerwaty przyrody 23,86 ha
Użytki ekologiczne 31,21 ha
Wybrane strefy ochrony całorocznej zwierząt     109,93 ha
Wybrane siedliska przyrodnicze w stanie zachowania A 14,07 ha
Wybrane siedliska przyrodnicze w stanie zachowania B i C 106,14 ha
Siedliska nieleśne 4,03 ha
Grunty pozostawione do naturalnej sukcesji 78,53 ha
Kępy ekologiczne pozostawione do naturalnego rozpadu 45,99 ha
Bagna 56,07 ha
Miejsca występowania gatunków chronionych 11,79 ha
Wybrane drzewostany uszkadzane przez bobry 63,04 ha
Powierzchnie wyłączone z użytkowania z innych przyczyn 25,04 ha
Ogółem 569,70 ha
 

Powierzchnia ekosystemów reprezentatywnych może ulegać zmianie, gdyż dane są aktualizowane. Osobą do kontaktu w sprawie identyfikacji ekosystemów reprezentatywnych w Nadleśnictwie Babki jest Maciej Chudzik Tel.: 61 8788 075 w. 21, adres e-mail: maciej.chudzik@poznan.lasy.gov.pl .

 

 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Dramatyczna sytuacja po przejściu nawałnic

Dramatyczna sytuacja po przejściu nawałnic

Wieczorem 11 sierpnia 2017 r. przez tereny Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu przeszły burze połączone z silnymi opadami deszczu i huraganem. W nawałnicach ucierpiały lasy położone na terenie aż 4 nadleśnictw: Jarocin, Piaski, Czerniejewo oraz najbardziej dotknięte klęską nadleśnictwo Gniezno.

Leśnicy oceniają właśnie straty w drzewostanach i infrastrukturze oraz udrożniają główne szlaki komunikacyjne wraz z jednostkami państwowej i ochotniczej straży pożarnej.

Wstępne szacunki gnieźnieńskich leśników mówią o zniszczonych 3 tys. ha lasu i szacunkowej masie około 800 tys m3 drewna. Jest to ilość drewna planowana do wycięcia w normalnych warunkach w ciągu 10 lat! Szkody mają charakter wielkopowierzchniowy.

Koordynacje nad działaniami poszczególnych nadleśnictw sprawuje dyrektor RDLP w Poznaniu Tomasz Markiewicz.

W nadleśnictwie Gniezno został ogłoszony zakaz wstępu do lasu obowiązujący do odwołania. Leśnicy apelują o przestrzeganie zakazu ze względu na realne zagrożenie życia spowodowane przez połamane i powalone drzewa.

To największa klęska w historii polskich lasów. Łącznie w skali kraju oszacowano do tej pory 7,7 mln m3 powalonych drzew, co daje 38 tys. ha do ponownego odnowienia. Skalę zniszczeń prezentuje mapa. Szacowanie szkód wciąż trwa.

https://www.youtube.com/watch?v=rrMKweRbwE0