Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Podniebne latawce

Podniebne latawce

Już nie długo powrócą na nasze niebo piękne i majestatyczne "podniebne latawce".

Kania ruda (Milvus milvus) i kania czara (Milvus migrans), bo o nich mowa, to ptaki szponiaste, objęte w naszym kraju ścisłą ochroną gatunkową. Ich cechą charakterystyczną jest wcięty, wachlarzowato rozłożony ogon. Podczas lotu przypominają szybujące latawce. W wielu europejskich językach ich nazwa oznacza czerwony i czarny latawiec.

 

Ze względu na nieliczne występowanie oraz płochliwy charakter,  w ramach ochrony wokół ich gniazd tworzy się specjalne strefy ochronne. Pierwsza z nich to strefa ochrony całorocznej (ścisłej), czyli obszar całkowicie wyłączony z jakichkolwiek działań. Natomiast strefa ochrony okresowej (częściowej), jest to obszar czasowo wyłączony z działalności człowieka. Zarówno dla kani czarnej, jak i kani rudej strefa całoroczna wyznaczana jest w promieniu do 100 m od gniazda, a strefa okresowa w promieniu do 500 m.

 

Obie kanie przylatują do nas pod koniec marca i w kwietniu. Upodobały one sobie miejsca w pobliżu zbiorników wodnych. Swoje gniazda budują na obrzeżach lasu gdzie znajdują ciszę i spokój. Wyścielają je trawą i sianem. Specjalizują się w  zbieraniu starych szmat, gazet, worków foliowych i tak przygotowują, niezbyt przytulne, miejsce do wychowania młodych. Odżywiają się głównie śniętymi rybami, padliną, małymi ssakami oraz bezkręgowcami, nie pogardzą  również resztkami ze śmietnisk.

 

W Polsce liczebność kań cały czas spada, dlatego od lat Lasy Państwowe, w tym  Nadleśnictwo Babki włącza się w ochronę tych niesłychanie ciekawych i pięknych stworzeń. Do tej pory na naszym terenie znajdowały się dwie wyznaczone strefy ochronne kań. Jednakże na początku tego roku, we współpracy z pracownikiem Instytutu Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, podjęto pracę nad wyznaczeniem ponad 10 kolejnych stref tych gatunków.

W skali całych Lasów Państwowych jest to jeden z najlepszych wyników.

A dlaczego kanie tak licznie postanowiły osiedlić się na terenie Nadleśnictwa Babki? Zapewne dlatego, że w wyniku prowadzenia zrównoważonej i odpowiedzialnej gospodarki leśnej znalazły u nas optymalne miejsca do rozwoju.